Na brzegach Słupi w pobliżu mostu w Bydlinie trwa wycinka drzew i krzewów. To przygotowania do budowy nowej przeprawy. Obecna konstrukcja jest w tak fatalnym stanie, że ciężarówkom zakazano się na niej mijać. Gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w najbliższych miesiącach rozpocznie też remont mostu na rzece w Ustce.

fot. gryf24.pl

fot. gryf24.pl

W Bydlinie powstanie najpierw przeprawa tymczasowa (po stronie wschodniej od obecnej). Kiedy będzie gotowa i pojadą nią samochody to używany teraz, wysłużony obiekt zostanie zburzony. W jego miejscu powstanie od podstaw nowa konstrukcja.

Przygotowujemy już brzegi Słupi do budowy tymczasowego mostu. Niebawem wyłonimy wykonawcę robót. Jedna firma będzie odpowiadała za całą operację – wyjaśnia w rozmowie z portalem gryf24.pl Piotr Michalski, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału GDDKiA.

Dodaje, że od rozpoczęcia właściwych robót – co stanie się prawdopodobnie w czerwcu – do dnia, kiedy pojedziemy drogą krajową nr 21 po nowym moście minie rok.

W Ustce nowy obok starego

Natomiast w Ustce GDDKiA najpierw wybuduje nową konstrukcję i tam skieruje tymczasowo cały ruch. – Stary obiekt zostanie wyremontowany i dopiero wtedy wprowadzimy docelową organizację. Auta w stronę portu pojadą zmodernizowaną przeprawą, a nową w kierunku odwrotnym – zapowiada rzecznik.

Dodaje, że w Ustce prace potrwają 1,5 roku i obejmą również przebudowę skrzyżowania ul. Darłowskiej i Bohaterów Westerplatte przy remizie. Zainstalowana będzie tam sygnalizacja świetlna.

W obu przypadkach powstaną też ciągi pieszo-rowerowe. W tym roku na drodze krajowej nr 21 w zachodniej części województwa pomorskiego przebudujemy też most w Miastku. Nie chcę mówić o kosztach, bo wykonawcy nie są jeszcze wybrani. Fundusze pochodzą z budżetu państwa – mówi Michalski. Wiadomo jednak, że tylko inwestycja w Bydlinie pochłonie ok. 10 mln zł.

Udostępnij.