Po kilkunastu latach niszczenia i dewastacji prywatna firma zabrała się za remont i przebudowę dawnej przychodni przy ulicy Mickiewicza w Ustce. Powstanie tam nowoczesny pensjonat – informuje portal ustka24.pl. Prace mają zakończyć się na jesieni tego roku.

Przebudowa budynku dawnej przychodni przy ul. Mickiewicza w Ustce - fot. ustka24.info

Przebudowa budynku dawnej przychodni przy ul. Mickiewicza w Ustce – fot. ustka24.info

Do 2004 roku w budynku przy ulicy Mickiewicza działała miejska przychodnia. Obiekt był własnością Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego. Wtedy właśnie okazało się, że w planie przestrzennym tego obszaru zmieniono zapisy i zamiast usług zdrowia pojawiły się usługi mieszkaniowo-pensjonatowe.

Ostatecznie przychodnia została przeniesiona do budynków przy ulicy Kopernika i Leśnej. Obiekt przy ulicy Mickiewicza został opuszczony. Przez jakiś czas Urząd Miasta w Ustce zabiegał w urzędzie marszałkowskim o przejęcie budynku, ale ostatecznie został on sprzedany w prywatne ręce. Wstępnie wyceniono go na 840 tysięcy złotych.

Co ciekawe w 2004 roku urzędnicy z Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego monitowali do urzędu w Ustce, że budynek może zachować funkcję przychodni, ale pod warunkiem, że zmienią się zapisy w planie przestrzennym. Tak się jednak nie stało. Ówczesny burmistrz tłumaczył, że miasto chce, aby działała tam przychodnia, ale potrzebuje czasu na zmianę planu. Zainteresowany kupnem nie był również ówczesny właściciel działającej tam przychodni.

Na pewno nie stanę do przetargu – mówił jeszcze w 2003 roku Janusz Grzybowski, dyrektor Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który działał w sprzedawanym budynku. – Chociażby dlatego, bo wiem, ile pieniędzy trzeba by tam później włożyć w remont. Niestety jest to jak na razie jedyne rozsądne miejsce w Ustce, gdzie może funkcjonować przychodnia. Istnieje więc realna groźba, że od stycznia przyszłego roku nie będzie w Ustce podstawowej opieki zdrowotnej.

Po latach niszczenia pojawiło się jednak światełko. Słupska firma Baltico, która kupiła obiekt właśnie rozpoczęła gruntowny remont.

Mogę powiedzieć, że w budynku powstanie nowoczesny i atrakcyjny pensjonat – mówi Euzebiusz Gaczyński, prezes firmy Baltico. – Będzie to nowoczesna bryła. Niestety nie uda się nam uruchomić pensjonatu do wakacji. Zakończenie inwestycji planujemy na jesieni tego roku. Chcemy jednak, aby jeszcze przed sezonem letnim odnowiona została elewacja i zewnętrzne elementy budynku tak, aby nie przeszkadzać wczasowiczom.

Warto dodać, że przychodnia na ulicy Mickiewicza była podzielona na dwie części. Jedną z nich w 2002 roku kupił syn jednego z burmistrzów Ustki. Zrobiła się z tego wielka awantura. Złośliwi twierdzili nawet, że burmistrz specjalnie nie chciał zmiany w planie przestrzennym, aby kupowany przez syna budynek przebudować na pensjonat. Obecnie w odnowionym budynku są wysokiej klasy apartamenty. W drugiej części powstaje właśnie pensjonat.

Była przychodnia, będzie nowoczesny pensjonat

Udostępnij.