– Lokalne samorządy powinny dochodzić od rządu rekompensat – powiedział w audycji Radia Koszalin „Po Słowie” Robert Kujawski z Prawa i Sprawiedliwości. Słupski radny i asystent posłanki rządzącej partii Joanny Szczypińskiej zasugerował, że jedną z form zadośćuczynienia za amerykański obiekt w sferze mogłoby być zwiększenie obszaru Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Instalacja, podobna do tej, która powstanie w Redzikowie, w bazie USA na Hawajach. Fot. US Missile Defense Agency

Instalacja, podobna do tej, która powstanie w Redzikowie, w bazie USA na Hawajach. Fot. US Missile Defense Agency

Kujawski zaznaczył, że „rekompensaty są potrzebne, bo tarcza jest ograniczeniem choćby proceduralnym”.

Przypomnijmy, na liście pomocy oczekiwanej w zamian za lokalizację instalacji armii USA w Redzikowie samorządowcy zamieścili znalezienie przez rządowe agencje inwestora dla SSSE, objęcie strefy specjalnym programem: zniesienie opłaty przy odralnianiu terenów i wsparcia przy ich uzbrajaniu oraz właśnie nieodpłatne przekazanie gminie Słupsk lub Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego działek w pobliżu planowanej trasy S6 koło Wieszyna, które teraz należą do państwa.

Nawiązując do Państwa prośby o wsparcie samorządów lokalnych w ograniczeniu negatywnych skutków usytuowania w Redzikowie elementów systemu obrony przeciwrakietowej uprzejmie informuję, że wszelkie głosy przedstawicieli społeczności lokalnych są przez Rząd Pani Premier Beaty Szydło szczególnie uważnie przyjmowane i analizowane. Poprosiłam Ministra Obrony Narodowej o analizę dotychczasowych działań podejmowanych w interesującej Państwa sprawie. Serdecznie dziękuję za zaproszenie Pani Premier Beaty Szydło do odwiedzin w Redzikowie. Jakkolwiek ustalenie terminu takiego spotkania nie jest w tej chwili możliwe, mam nadzieję, że do takiej wizyty dojdzie w najbliższym możliwym czasie” – odpowiedziała w grudniu na pismo lokalny władz Beata Kempa, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Również w grudniu wiceminister obrony Tomasz Szatkowski w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich poinformował, że trwają międzyresortowe analizy propozycji wsparcia rządowego dla regionu słupskiego w związku z lokalizacją elementów tarczy.

Samorządowcy czekają na decyzję rządu i jednocześnie przygotowują opracowanie raportu dotyczącego utraconych korzyści w wyniku powstania instalacji w Redzikowie. Dokument ułatwić ma przekonanie rządu PiS do udzielenia wsparcia.

Tymczasem Amerykanie wybrali już wykonawcę obiektów koło Słupska i szykują się do budowy. Gotowość bojową baza osiągnąć ma za dwa lata.

http://www.radio.slupsk.pl/pl/artykul/tarcza-antyrakietowa-utrapienie-czy-szansa-dla-regionu.13733.html

Udostępnij.