Mija 40 lat od czasów, kiedy dzięki pomorskim mistrzom kulinarnym, smak kuchni słupskiej poznali mieszkańcy nie tylko całej Polski, ale również wielu zakątków świata. Regionalne dania „Karczmy Słupskiej” cieszyły w latach 70. ub. wieku podniebienia smakoszy m.in. Chicago, Lipska, Budapesztu czy Toronto. Niestety marka nie przetrwała próby czasu (a może nowych realiów ustrojowych), ale przepisy na potrawy i napitki na szczęście pozostały. Nie dajmy im odejść w zapomnienie i spróbujmy w naszych domach odtworzyć smaki, które przed laty promowały Słupsk i Pomorze.

Więcej przepisów Kuchni słupskiej

Co tydzień w soboty prezentujemy receptury, które możecie wykorzystać w czasie weekendowego gotowania. Dzisiaj zupy rybne na początek Wielkiego Postu.

Krupnik rybny z pulpetami (10 porcji)

dorsz – ok. 0,65 kg

woda – 6 l

ryż – 0,2 kg

śmietana – 150 g

1 por

ćwiartka selera

2 średnie marchewki

1 pietruszka

1 mała cebula

sól i pieprz

 

Opłukane warzywa gotujemy razem z rybą. Gdy dorsz zmięknie wyjmujemy go, a do wywaru dodajemy ryż. Pod koniec gotowania do zupy dodajemy rybne pulpety z ugotowanej wcześniej  ryby. Krupnik podprawiamy śmietaną.

 

Zupa rybna zabielana (10 porcji)

wywar z ryb i warzyw – 1,7 l

śmietana – 100 g

łyżeczka masła

4 łyżki mąki

mięso z ryb (także z gotowanych głów, dużych ości i drobnych sztuk dorsza) – 0,3 kg

sól, pieprz i maggi

 

Do wrzącego wywaru (patrz przepis wyżej) dodajemy zawiesinę z mąki oraz śmietany i zagotowujemy. Doprawiamy do smaku, a pod koniec dodajemy masło i mięso rybne (również to z wywaru). Gotową zupę podajemy z łazankami.

 

Źródło: „Kuchnia Słupska” z przepisami zebranymi przez Marię Wolską, Słupsk 1991

Udostępnij.