Mija 40 lat od czasów, kiedy dzięki pomorskim mistrzom kulinarnym, smak Kuchni Słupskiej poznali mieszkańcy nie tylko całej Polski, ale również wielu zakątków świata. Regionalne dania „Karczmy Słupskiej” cieszyły w latach 70. ub. wieku podniebienia smakoszy m.in. Chicago, Lipska, Budapesztu czy Toronto. Niestety marka nie przetrwała próby czasu (a może nowych realiów ustrojowych), ale przepisy na potrawy i napitki na szczęście pozostały. Nie dajmy im odejść w zapomnienie i spróbujmy w naszych domach odtworzyć smaki, które przed laty promowały Słupsk i Pomorze.

Więcej przepisów Kuchni słupskiej

Co tydzień w soboty prezentujemy receptury, które możecie wykorzystać w czasie weekendowego gotowania. Tym razem dwie smakowite propozycje na tłusty czwartek. Tego dnia objadać można się nie tylko pączkami.

Racuchy z jabłkami z Karczmy Słupskiej (10 porcji)

mąka – 0,75 kg

3 jaja

mleko – 0,6 l

cukier puder – 100 g

drożdże – 80 g

cukier waniliowy – 2 paczki

Sól, cukier oraz drożdże rozrabiamy w ciepłym mleku. Później dodajemy mąkę oraz jaja i dokładnie mieszamy. Jabłka obieramy, kroimy w cienkie paski i dodajemy do ciasta. Po wyrośnięciu nakładamy ciasto łyżką na patelnię. Racuchy smażymy z obu stron na złoty kolor i podajemy z cukrem pudrem albo bitą śmietaną.

pears-1327471-639x432

Gruszka po słowińsku (10 porcji)

ryż – 0,8 kg

rodzynki – 100g

cukier puder – 70 g

cytryna

gruszki z kompotu lub syropu 0,35 kg

cynamon

skórka pomarańczowa

bita śmietana

sos czekoladowy

Do ugotowanego na sypko ryżu dodajemy rodzynki, cynamon, skórkę pomarańczową, startą skórkę z cytryny, wyciśnięty sok z cytryny oraz cukier. Wszystko dobrze mieszamy, a następnie na talerzu formujemy z ryżu kształt gruszek. Na wierzch kładziemy połowę odsączonej gruszki i polewamy sosem czekoladowym oraz bitą śmietaną dla dekoracji.

Źródło: „Kuchnia Słupska” z przepisami zebranymi przez Marię Wolską, Słupsk 1991

Udostępnij.