Już w marcu do księgarń trafi książka Mateusza Kabatka pt. „Lotnictwo w Słupsku 1912-1945”, która zawiera szereg niepublikowanych dotąd faktów i ciekawostek dotyczących historii słupskiego lotnictwa, a także ponad setkę unikatowych zdjęć. 

Książka Mateusza Kabatka Lotnictwo w Słupsku ukarze się wiosną 2016 r.

Książka Mateusza Kabatka pt. „Lotnictwo w Słupsku 1912-1945” ukaże się w marcu 2016 r.

Przedstawione w niej zostaną m.in. początki słupskiej awiacji, rozwój lotnictwa sportowego oraz komunikacyjnego w mieście podczas dwudziestolecia międzywojennego, a także działania jednostek Luftwaffe, stacjonujących na lotniskach Stolp-West (nieistniejące dziś lotnisko przy ul. Grottgera) i Stolp-Reitz (Redzikowo), w latach 1936 – 1945. Tekst wzbogacony jest 135 fotografiami – w większości publikowanymi po raz pierwszy.

– Kiedy przed ośmioma laty przystępowałem do prac nad książką poświęconą historii słupskiego lotnictwa, wszystkie posiadane przeze mnie na ten temat informacje można było zmieścić na kilku kartkach papieru. Z upływem czasu zapełniały się jednak kolejne strony. Przybywało także archiwalnych fotografii, ilustrujących lotniczą przeszłość miasta – informuje Mateusz Kabatek, autor publikacji.

Autor informacje czerpał z wielu źródeł: dokumentów odnalezionych w archiwach polskich, niemieckich, brytyjskich i amerykańskich, przedwojennej słupskiej prasy, publikacji książkowych, wspomnień, a także z bezpośrednich relacji żyjących jeszcze weteranów – pilotów myśliwskich z okresu II wojny światowej.

„Lotnictwo w Słupsku 1912 – 1945” ukaże się nakładem sandomierskiego wydawnictwa Stratus. W sklepach książka powinna się pojawić w połowie marca. O dokładnej dacie publikacji jeszcze poinformujemy.

Mateusz Kabatek, l. 29, słupski prawnik, pasjonat historii lotnictwa, autor i współautor publikacji o tematyce lotniczej – m.in. książki pt. „Lotnicza Historia Ziemi Pilskiej 1910-1945”.

Udostępnij.