Projekt ochrony brzegów morskich czyli budowa tzw. sztucznej rafy jest zagrożona. Powodem sztormowa pogoda, która uniemożliwia pracę. 

fot. www.rowy.net.pl

fot. www.rowy.net.pl

Inwestycja jest realizowana jest przez Urząd Morski w Słupsku na wysokości miejscowości Łeby, Ustki i Rowów. Powinna być zakończona do końca roku. To termin narzucony przez warunki dofinansowania z Unii Europejskiej na lata 2007-2013. Dalej już tego się przeciągnąć nie da. Raczej jest już pewne że nie uda się tej inwestycji skończyć. Oznacza to stratę części unijnej dotacji. Aby zakończyć tą inwestycję potrzebne będzie rządowe wsparcie.

 – Moim zdaniem nie ma fizycznych możliwości, żeby wykonawca skończył prace w grudniu. Na pewno one przeciągną się do przyszłego roku. Pozostaje kwestia ile nie zostanie przerobionych pieniędzy i ile trzeba dołożyć z budżetu państwa – tłumaczy trudną sytuację Tomasz Bobin dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku w Radio Słupsk

Przedstawiciele urzędu oraz samorządowcy z Ustki, Rowów i Łeby przygotowali petycję do Ministra Gospodarki Morskiej. Wierzą, że otrzymają ministerialną pomoc. Gminy liczą że górę weźmie zdrowy rozsądek i minister weźmie pod uwagę ich prośbę o dofinansowanie z pieniędzy rządowych. Urzędowi Morskiemu brakuje około 20 milionów złotych.

Wykonawca inwestycji twierdzi że największą przeszkodą w dokończeniu inwestycji jest niesprzyjająca pogoda i że potrzebuje 30 dni na dokończenie prac – oczywiście jak się pogoda ustabilizuje. Szacuje się że będzie to w marcu 2016 roku.

źródło: http://www.radio.slupsk.pl/pl/artykul/budowa-sztucznej-rafy-zagrozona.13055.html

Udostępnij.