Słupszczanka aktorka Magdalena Lamparska  zagra w kręconym w czeskiej Pradze filmie Zookeeper’s Wife u boku Jessiki Chastaim i Johana Heldenberga. To może być przełom w karierze pięknej i uzdolnionej słupszczanki.

lamparska instam

Magdalena Lamparska (z lewej). Fot. Instagram https://instagram.com/p/9-mrLJiGzB/?taken-by=maglepar

Film opowiada prawdziwą historię z czasów II wojny światowej o bohaterskiej postawie małżeństwa Jana i Antoniny Żabińskich, którzy mimo grożącego niebezpieczeństwa ukrywali Żydów na terenie stołecznego ogrodu zoologicznego. Główne role w filmie grają Jessica Chastain i Johan Heldenberg. Po zniszczeniu zoo przez Niemców we wrześniu 1939 roku małżeństwo z narażeniem życia ukrywało w opuszczonych pawilonach m.in.  dziennikarkę Rachelę Auerbach i  rzeźbiarkę Magdalenę Gross. Przez zoo przewinęło się setki osób narodowości żydowskiej. W 1965 roku Żabińscy uhonorowani zostali przez izraelski instytut Yad Vashem (Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu), tytułami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Magda Lamparska zagra Wandę Englert z Polskiej Organizacji Wojskowej, sanitariuszkę Powstania Warszawskiego, żonyę Adam Englerta – organizatora podziemnego archiwum Komendy Głównej AK.

Scenariusz filmu autorstwa Angeli Workman jest adaptacją  książki Diane Ackerman „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO”, bestseller New York Timesa. Film reżyseruje Nowozelandka Niki Caro, autorka „Jeźdźca wielorybów” i „Dalekiej północy”. Za zdjęcia odpowiada amerykański operator Andrij Parekh  („Blue Valentine”  Dereka Cianfrance’a „Czarny koń”). Premiera filmu zaplanowana jest na przyszły rok.

Magdalena Lamparska zagrała m.in w serialach 39 i pół, Ojciec Mateusz, To nie koniec świata, a także we wchodzącym na ekrany kin filmie Listy do M. 2.

 

 

źródło: http://filmstart.pl/index.php/2015/11/12/magdalena-lamparska-u-boku-jessiki-chastain/

 

Udostępnij.