11 listopada z okazji Dnia Niepodległości nastąpiło odsłonięcie wyremontowanego pomnika powstańców Warszawskich w Słupsku. Pomnik został wyremontowany dzięki  funduszom od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Urzędu Miasta Słupska, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków jak i od Stowarzyszenia Rozwoju Inspiracje.

IMG_20151111_165503

Kluczowym punktem odsłonięcia pomnika, była inscenizacja oparta na wydarzeniach powstania Warszawskiego, zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju ,,INSPIRACJE’’.

IMG_20151111_160657Nie zabrakło również Kombatantów wojennych jak i Prezydenta miasta Słupska. Prezydent miasta wygłosił słowa:
 ,,Nie byłoby, tego pięknego pomnika gdyby nie powstańcy Warszawscy którzy przyjechali do naszego miasta i znów dzięki swojej romantycznej duszy, dzięki marzeniom, że Słupsk może być pięknym wolnym miastem, budowali razem Słupsk.’’

Również głos zabrał Jan Soduła prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Inspektorat w Słupsku.  Mówił, że jest niezmiernie szczęśliwy ze względu na to, że ktoś jeszcze pamięta i zajmuje się tymże obeliskiem.

Pomnik został poświęcony przez proboszcza  parafii św. Jacka w Słupsku. Otwarcie zakończyło się uroczystym przecięciem wstęgi przez Kombatantów, Prezydenta miasta Słupsk oraz Księdza proboszcza.

Tekst i zdjęcia: Artur Mroziński.

Udostępnij.