Wspólna biesiada w dużym namiocie halowym, ponad 40 stoisk z gęsiną, pokazy gotowania uczestników tegorocznej edycji Masterchef’a – tak w skrócie będzie wyglądać VIII edycja imprezy ,,Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina”, która odbędzie się w muzeum w Swołowie.

geese-666907_1920

– Impreza nam się rozrasta więc w tym roku organizujemy ją na terenie całego muzeum w Swołowie. A główna biesiada odbędzie się, w ogromnym namiocie o powierzchni 1500 m kw. – mówi Dawid Gonciarz, kierownik Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. – Mam nadzieję, że w ten sposób uda się rozładować tłok. Spodziewamy się, ze odwiedzi nas kilka tysięcy smakoszy gęsiego mięsa z regionu, a także z innych zakątków Polski. 

swolowoNajwiększa na Pomorzu impreza związana z tradycja spożywania gęsiny potrwa trzy dni: w weekend 7-8 listopada oraz w środę 11 listopada (w godzinach od 10 do 16). Pomorska „Gęsina” odbywa się późną jesienią, bo to właśnie w okolicach dnia św. Marcina (11 listopada) bije się gęsi.
Festiwal gęsiny w Swołowie zapowiada się bardzo ciekawie i smacznie. Stoiska z potrawami i przetworami przygotuje bowiem ponad 40 kół gospodyń wiejskich z Pomorza i lokalni restauratorzy.
Na straganach będzie można kupić m.in. gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec i zupy na gęsinie. Niewątpliwą atrakcją będą pokazy gotowania z konkursami, które poprowadzą kucharze ze stowarzyszenia Slow Food oraz pięcioro uczestników tegorocznej edycji popularnego telewizyjnego programu Masterchef (do wygrania fartuchy Masterchef).

W tym samym czasie, w innych punktach muzeum, odbędą się kiermasz rękodzieła pomorskiego, pokazy darcia pierza, warsztaty tkackie, zabawy dla dzieci i pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni. Na wjeździe do Swołowa przygotowane zostaną duże parkingi, co ma usprawnić poruszanie się po wsi. Każdy z gości otrzyma także mapkę z rozpiską programu ,,gęsiny”.

Bilety wstępu na imprezę kosztują 8 zł. Bilety upoważniają do zwiedzania całego muzeum.
Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” organizują wspólnie Muzeum w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerami są Powiat Stupski i Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Szczegółowy program imprezy na www.swolowo.pl.

Udostępnij.