W sobotę, 10 października o godz. 14:00 Stowarzyszenie Aktywne Pomorze zaprasza mieszkańców Słupska na Plac Zwycięstwa, przed Ratusz na wiec „Słupsk solidarny z uchodźcami. Nie dla mowy nienawiści!”. 

refuges-welcome-flickr

fot. flicr.com / CC-BY /

Stowarzyszenie Aktywne Pomorze razem z mieszkańcami Słupska, przedstawicielami organizacji pozarządowych ze Słupska i okolic przygotowało akcję przeciwko mowie nienawiści, przeciwko nieuzasadnionej panice i przeciwko postawom pełnym agresji i ksenofobii w stosunku do uchodźców z Syrii.

– 10 października przed budynkiem Urzędu Miejskiego pragniemy powiedzieć, że nasz kraj, który jest gościnny, który sam z gościnności innych korzystał nie raz i nadal korzysta, jest na ich przyjazd OTWARTY. Że Polska i Polacy potrafią okazać współczucie i pomoc tym, którzy tej pomocy oczekują. 10 października chcemy pokazać, że język nienawiści, język ksenofobii nie jest językiem całego społeczeństwa. – napisała Katarzyna Odrowska – prezeska Aktywnego Pomorza

Po akcji, o godzinie 15:00 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera odbędzie się też debata, na której będzie można porozmawiać o tym skąd bierze się lęk przed uchodźcami i jak nie popaść w paranoję, kiedy zewsząd docierają do nas informacje oparte nie na faktach, lecz na lęku. Moderatorem dyskusji będzie słupski aktywista, absolwent Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka, wieloletni prezes Stowarzyszenia Aktywne Pomorze – Piotr Rachwalski.

Akcję organizowaną przez Aktywne Pomorze popierają: Robert Biedroń – Prezydent Miasta Słupsk, Krzysztof  Śmiszek – Prezes zarządu Polskiego  Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Rafał Adam Jeka – pełnomocnik Prezydenta Słupska do spraw organizacji pozarządowych, Fundacja Progresja, Caryl Swift – Słupska aktorka i reżyserka, Beata Maciejewska – Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Słupska ds. zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji miasta, Kultura Równości – Wrocław, Anna Bogucka-Skowrońska – sędzia Trybunału Stanu, Amnesty International Trójmiasto, Samba Rhythms of Resistance Trójmiasto, Kobiecy Słupsk i Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Udostępnij.