Manifestacje, marsze i agitacje za lub przeciw uchodźcom nie mają końca. Oskarżanie rządu o niesłuchanie obywateli, rzucanie w siebie błotem i obarczanie nawzajem winą zaczyna się robić nudne. Czy uchodźcy to terroryści? Czy trafią do nas do Słupska? Czy to stwarza dla naszego miasta jakiekolwiek zagrożenie?

Uchodźcy w Budapeszcie / Węgry / fot. flickr.com/photos/rebecca_harms/ - lic. CC-BY

Uchodźcy w Budapeszcie / Węgry / fot. flickr.com/photos/rebecca_harms/ – lic. CC-BY

„Odwieczna” polemika na temat uchodźców nie ma granic. Temat będzie, a nawet już jest szczególnie zaostrzony po zdradzie Grupy Wyszehradzkiej i Polaków przez premier Ewę Kopacz. Trzeba się Niemcom przypodobać… A mówi sie, a raczej mówiło „Polak, Węgier dwa bratanki”.

Większość z nas uważa, że każdy muzułmanin jest powiązany z terroryzmem. Zaczynamy zgłębiać temat hidżry, czyli wielkiej wędrówki, tłumacząc sobie, że wszystko co związane z Islamem to terroryzm, a hidżra ma na celu ustanowienie Islamu religią dominującą w Europie.

Otóż nie. Nie każdy wyznawca religii muzułmańskiej żyje w przeświadczeniu, że Europa i Stany Zjednoczone są siedliskami zła. Tak jak wśród uchodźców znajdzie się jakiś terrorysta lub przestępca, tak samo znajdzie się i w Polsce. Gwałciciel, morderca, pedofil et cetera… Zło nie wybiera koloru skóry i pochodzenia etnicznego.

[poll id=”37″]

Liczba uchodźców to około 7000. Polacy również byli imigrantami i uchodźcami. Rok 1831, 1939 i 1942. Można tego sporo wymienić i zadać sobie pytanie – czemu inni mają nas przyjmować, a my mamy tego nie robić? Zgódźmy się, nie bądźmy przepełnieni nienawiścią. Oczywiście rozsądnie.

Sam prezydent Słupska Robert Biedroń wyraża poparcie dla kwestii uchodźców – „Kiedyś to byli Żydzi czy geje. Zawsze w obliczu kryzysu musi być kozioł ofiarny. Dzisiaj są nim ci biedni uchodźcy” – powiedział w jednej z ogólnopolskich telewizji.

W sobotę w godzinach popołudniowych w centrum Słupska odbędzie się manifestacja przeciwko uchodźcom, zorganizowana przez Ruch Narodowy. Udział w facebookowym wydarzeniu  zadeklarowało ponad 1600 osób! Celem demonstracji jest wyrażenie sprzeciwu „przeciwko destrukcyjnej polityce imigracyjnej Unii Europejskiej jak i rządu „polskiego”. Nie dla multi-kulti, tak dla miejsc pracy dla Polaków na polskiej ziemi!” – tak przeczytamy w opisie wydarzenia

„Społeczna opozycja” do marszu przeciw uchodźcom tworzy akcję na facebooku „Słupsk solidarny z uchodźcami. Nie dla rasizmu!”. Akcję solidaryzującą promuje Krzysztof Śmiszek, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, zapraszając do dyskusji na facebookowej stronie wydarzenia. Akcje popiera również Bartosz Nowaczyk z rady krajowej partii Razem, prezydent Słupska Robert Biedroń, czy Beata Maciejewska, pełnomocnik prezydenta miasta.

Stojąc na czele kraju, jaką decyzję byście podjęli? Zapraszam do merytorycznej dyskusji.

Klaudia Borkowska

Udostępnij.