W kwietniu informowaliśmy o planowanym remoncie pomnika Powstańców Warszawskich. Optymizm stojącego za akcją Stowarzyszenia Rozwoju INSPIRACJE był jednak przedwczesny, ponieważ firma, która miała się podjąć renowacji właśnie zrezygnowała, a część zebranych dotychczas środków finansowych może zostać bezpowrotnie utracona.

Jeleniogórska firma AXyo, która miała podjąć się renowacji pomnika Powstańców Warszawskich poinformowała, że ze względu na zwłokę przy podpisaniu umowy pozostało zbyt mało czasu na wykonanie wszystkich prac. Na obecną chwilę nie wiadomo jeszcze dokładnie, dlaczego przygotowanie umowy trwało tak długo, skoro wykonawca wyłoniony został w ramach przetargu już kilka miesięcy temu.

Zbliżająca się pora deszczowa i spadek temperatur uniemożliwiają prace remontowe przy zabytkowym pomniku, które muszą być prowadzone pod nadzorem konserwatora. W tym przypadku nie dziwi fakt, że firma AXyo realnie ocenia swoje możliwości informując, że ostateczny termin realizacji, czyli 31 października, jest niemożliwy do dotrzymania.

W tym przypadku Zarząd Infrastruktury Miejskiej musi ogłosić nowy przetarg i znaleźć wykonawcę, który będzie w stanie wyremontować pomnik w określonym wcześniej terminie. W przeciwnym wypadku organizatorzy akcji związanej z renowacją pierwszego w Polsce pomnika poświęconego Powstańcom Warszawskim będą musieli zwrócić 10 tys. złotych Muzeum Powstania Warszawskiego i 20 tys. złotych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jeszcze na poniedziałkowej konferencji wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka zapewniała dziennikarzy że wszystkie czynności związane z remontem pomnika są wdrożone i miasto zrobi wszystko żeby remont został zrealizowany.

Marek Biernacki zaś tłumaczył że problem polegał na dopełnieniu pewnych formalności prawnych, ponieważ dosyć długo trwały podpisanie umów na dotacje. Wg niego miasto celowo nie chciało tego robić w okresie letnim – ponieważ 1 sierpnia była rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

Udostępnij.