Szklany puchar zdobiony wizerunkami niebieskich i białych ptaków oraz szklaną rybę znaleźli archeolodzy na nekropolii w Czarnówku pod Lęborkiem. Mają ponad 1800 lat.

fot. Muzeum w Lęborku

fot. Muzeum w Lęborku

Oba rzadkie i cenne zabytki znajdowały się w grobie młodej dziewczyny, która najpewniej należała do elity żyjących w tej okolicy przedstawicieli kultury wielbarskiej. Szklane wyroby były bowiem dobrami luksusowymi importowanymi z terenów Cesarstwa Rzymskiego. Zdaniem archeologów ryba mogła powstać nawet w Syrii.

Grób dziewczyny archeolodzy datują na przełom II i III w. n.e. Znaleźli w nim jeszcze liczne paciory, zapinki z brązu i srebra oraz dwa naczynia gliniane.

O niezwykłości szklanej ryby świadczy także to, że archeolodzy nie znaleźli jak dotąd informacji o podobnym zabytku.

Odkrycia archeologiczne w Czarnówku koło Lęborka / fot. Muzeum w Lęborku

Cmentarzysko w Czarnówku pod Lęborkiem przyciąga archeologów od lata. Znajdują się tu pochówki ludności kultury pomorskiej, oksywskiej i wielbarskiej oraz z okresu wczesnego średniowiecza. Cmentarzysko jest birytualne, czyli znajdują się na nim zarówno pochówki ciałopalne, jak i szkieletowe. Jest też w tej chwili największą, całkowicie przebadaną nekropolią z późnej starożytności w Europie Środkowej, mającą kluczowe znaczenie dla archeologii tej części kontynentu.

Muzeum w Lęborku może poszczycić się posiadaniem w swoich zbiorach jednej z największych kolekcji cennych i unikatowych przedmiotów pozyskanych w wyniku wieloletnich badań wykopaliskowych prowadzonych na rozległym, wielokulturowym cmentarzysku w Czarnówku w powiecie lęborskim. Znajduje się tu bowiem już ponad 10 tys. zabytków pochodzących z Czarnówka.

Udostępnij.