Do soboty, 5 września można oddać głos na Słupską Powiatową Kolej Drezynową w internetowym plebiscycie branżowego miesięcznika Rynek Kolejowy. Słupscy drezyniarze sam udział w plebiscycie uważają za wyróżnienie. 

piknik-drezynowy-13

Miesięcznik Rynek Kolejowy na swoim internetowym portalu www.rynek-kolejowy.pl prowadzi plebiscyt pod nazwą Lokomotywy Rynku Kolejowego. Głosować można w czterech kategoriach: Innowacja, Dla Pasażera, Nowi Przewoźnicy i Promotor Kolei. Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa kandyduje na Lokomotywę RK w tej ostatniej.

Już sam udział w plebiscycie to dla nas zaszczyt i sukces, że ktoś dostrzegł nasze działania mające na celu reaktywację linii kolejowej nr 212 Korzybie-Bytów – mówi Tomasz Ciżmowski ze Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej i jednocześnie wiceprezes stowarzyszenia Aktywne Pomorze (SPKD działa w ramach Aktywnego Pomorza). – Będziemy wdzięczni za wszystkie głosy oddane na nasze drezyny.

Jak oddać głos? Należy wejść na portal www.rynek-kolejowy.pl  i kliknąć w dowolny artykuł. Pod każdym artykułem znajduje się lista kandydatów do Lokomotywy Rynku Kolejowego w poszczególnych kategoriach. Należy wybrać swojego kandydata, podać adres swojego maila i kliknąć „wyślij”. Głosowanie jest bezpłatne, z jednego adresu mailowego można zagłosować tylko raz.

Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa to inicjatywa miłośników kolei, którzy obrali sobie za cel odrestaurowanie ponad siedemdziesięciokilometrowego szlaku kolejowego nr 212 łączącego Korzybie z Bytowem. Od 1992 roku nie odbywa się tam ruch pasażerski, dziesięć lat później zawieszono komunikację pociągów towarowych i rozpoczęła się degradacja szlaku kolejowego. Co jakiś czas pojawiają się głosy, głownie przedstawicieli lokalnych samorządów, aby całkowicie rozebrać linię kolejową. Członkowie SPKD we własnym zakresie oczyścili ponad 23 kilometry szlaku na odcinku Korzybie-Starkowo, posuwają się dalej oraz utrzymują udrożnione tory tak, aby były pzejezdne. Od drugiej strony szlaku działają czynnie drezyniarze z Bytowa. W kilku miejscach brakuje torów kolejowych, naprawy wymagają też niektóre wiadukty i mosty. SPKD działa pod patronatem Starosty Słupskiego, który prowadzi działania w kierunku przejęcia szlaku od PKP PLK.

Drezyniarze z SPKD organizują wiele imprez propagujących korzystanie z zalet transportu koleją, m.in. Pomorski Piknik Drezynowy, spotkania dla szkół. Słupskie drezyny wielokrotnie trafiały na łamy mediów lokalnych i ogólnopolskich, m.in. do Głosu Pomorza, telewizyjnej Panoramy czy Teleexpresu. W sobotę, 5 września słupscy drezyniarze będą gośćmi Pikniku Kolejowego na słupskim dworcu PKP, podcza któego będą m.in. wozili swoimi drezynami.

Udostępnij.