Podczas budowy sztucznej rafy w Rowach wykonawca tej inwestycji natknął się, przy pracach podwodnych, na elementy starej broni palnej. Nurkowie wydobyli ponad 60 elementów pistoletów strzałkowych oraz drewniane elementy beczki z czasów napoleońskich w której prawdopodobnie były złożone.

fot. Urząd Morski w Słupsku

Napoleońskie pistolety w Rowach / fot. Urząd Morski w Słupsku

Prace na budowie rafy zostały wstrzymane w piątek 8 sierpnia po odkryciu znaleziska. W poniedziałek grupa nurków dokładnie sprawdziła teren na głębokości ok. 3,5 m, stwierdzając większą ilość przedmiotów. W środę pod nadzorem słupskiego konserwatora zabytków i archeologów z Narodowego Muzeum Morskiego z Gdańska nurkowie przeprowadzili akcję wydobycia przedmiotów z wody.

Ogółem wydobyto ponad 60 elementów pistoletów skałkowych, oraz drewniane elementy beczki, w której były prawdopodobnie złożone. Zdaniem specjalistów znalezisko pochodzi z przełomu XVII i XVIII wieku. Całkiem więc możliwe że beczka w której znajdowały się pistolety została „zgubiona” przez przepływający Bałtykiem statek i teraz odnaleziona :)

Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku przekazał znalezisko do laboratorium Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które sprawuje nadzór archeologiczny nad obszarami morskimi RP. Prace na tym odcinku zostały wznowione.

Napoleońskie pistolety w Rowach / fot. Urząd Morski w Słupsku

Udostępnij.