Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa i mieszkańcy Bronowa serdecznie zapraszają na II Pomorski Piknik Drezynowy, który odbędzie się w piątek, 14 sierpnia przy stacji drezynowej w Bronowie (gm. Kępice), początek godz. 16. 

piknik drezyny1
W programie m.in. prezentacja drezyn z różnych stron kraju, w tym o napędzie ręcznym, nożnym, elektrycznym i spalinowym. Dla chętnych bezpłatne przejażdżki drezyną po nieczynnym dla ruchu szlaku kolejowym nr 212 na odcinku Bronowo – Gumieniec. Ponadto atrakcje dla dzieci, kuchnia polowa z grillem.
 
Organizatorami II Pomorskiego Pikniku Drezynowego są: Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa działająca przy Stowarzyszeniu Użyteczności Publicznej Aktywne Pomorze, Sołectwo Bronowo, Gmina Kępice. Patronem imprezy jest Starostwo Powiatowe w Słupsku. 
 
Linia kolejowa nr 212 Korzybie-Bytów o długości 72 kilometrów została oddana do użytku 15 sierpnia 1884. W 1992 zawieszono ruch pociągów osobowych. Infrastruktura szlaku kolejowego była niszczona i rozkradana. Tory zarastały krzakami. W 2012 roku przy stowarzyszeniu Aktywne Pomorze zawiązała się Słupska Powiatowa Kolei Drezynowa, której członkowie postanowili przywrócić do życia nieczynny szlak kolejowy. Oczyścili z krzaków zarośnięte tory, odnowili przejazdy kolejowe, w miejsce skradzionych szyn wstawili drewniane. SPKD współdziała razem z Koleją Drezynową w Bytowie, której członkowie odnawiają część szlaku znajdującego się w powiecie bytowskim. Obie organizacje działają społecznie przy silnym wsparciu lokalnej społeczności, m.in. mieszkańców Bronowa, gdzie przechowywany jest tabor drezynowy. Działaniom drezyniarzy patronuje Starostwo Powiatowe w Słupsku, które czyni starania, aby przejąć zapomniany szlak od PKP PLK. Aktualnie przejezdnych jest około 20 kilometrów szlaku od strony Korzybia i około 10 kilometrów od strony Bytowa. Trwają prace nad udrożnieniem pozostałych odcinków.
Udostępnij.