W czwartkowe południe Lawendowy Ogród Literacki gościł Agnieszkę Walczak-Chojecką, autorkę książek „Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia” i „Gdy zakwitną poziomki”. Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie jej najnowsza powieść pt. „Włoska Symfonia”.

DSC_0127

Agnieszka Walczak-CHojecka / fot. K. Przygoda

Żarzące słońce nie zniechęciło przybyłych na spotkanie z pisarką czytelników. Przez ponad godzinę Agnieszka Walczak-CHojecka opowiadała o swojej pracy zawodowej, dzieciństwie i dotychczasowych osiągnięciach literackich. W spotkaniu wziął również udział ojciec autorki, Grzegorz Walczak – dramaturg, poeta, prozaik, tłumacz, wykładowca akademicki i autor tekstów m.in. dla Ali Babek, Ewy Bem i Skaldów.

Agnieszka Walczak-Chojecka jest autorką poczytnych powieści obyczajowych. Zaczęła zajmować się literaturą już w wieku pięciu lat. Wtedy to ułożyła swój pierwszy wiersz. Później publikowała między innymi w „Poezji” i „Nowym wyrazie”. Jako młoda poetka uczestniczyła kilkakrotnie w festiwalu studenckim FAMA. Pisała słowa piosenek, współpracując m.in. z Piotrem Rubikiem w początkach jego kompozytorskiej kariery. Ich wspólne utwory wykonywał Emilian Kamiński.

Jej artystyczne pasje nie ograniczały się wyłącznie do słowa pisanego. Zagrała jedną z głównych ról w filmie pt. „Grzechy dzieciństwa”, oraz śpiewała w awangardowym zespole. W czasie studiów na Filologii Słowiańskiej UW (w latach: 1986 – 92) Walczak-Chojecka zajmowała się tłumaczeniami literatury z języka serbskiego, którego nauczyła się mieszkając ponad cztery lata w Belgradzie. Jej tłumaczenia publikowała m.in. „Kultura”. Zajmowała się przekładem słuchowisk dla Polskiego Radia, współpracowała z literackimi czasopismami byłej Jugosławii.

Była współpracownikiem Radia Belgrad, III programu Polskiego Radia oraz pisała do „Magazynu Muzycznego” i „Brawo Best”.
Na kolejne dwadzieścia lat Agnieszkę Walczak-Chojecką pochłonęła praca w biznesie. Zajmowała najwyższe stanowiska – w tym Dyrektora Marketingu, w dużych korporacjach. W połowie 2012 roku zakończyła pracę w biznesie i powróciła do twórczości. Owocem tego są jej powieści; „Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia”, oraz „Gdy zakwitną poziomki”. Najnowszą powieścią autorki jest „Włoska symfonia”. /źródło: MBP Słupsk/

 

 

 

Udostępnij.