W połowie czerwca do Muzeum Regionalnego w Szczecinku zgłosili się dwaj wędkarze, z wyjątkowo cennym znaleziskiem. Przypadkowo, nad jednym z okolicznych jezior szukając robaków na ryby, natrafili na srebrne monety arabskie z przełomu IX i X w. Dokładne miejsce nie jest ujawniane, ponieważ w dalszym ciągu prowadzone są tam prace archeologiczne. Niewykluczone, że monet może być tam dużo więcej.

fot. Muzeum Regionalne w Szczecinku

fot. Muzeum Regionalne w Szczecinku

Znalezisko składa się z kilkunastu dirhamów i z setek „siekańców”, czyli części świadomie kruszonych i dzielonych dirhamów. Jest to największy zbiór monet arabskich, jaki udało się dotychczas pozyskać na Pomorzu Zachodnim. To cenne znalezisko zostało zgłoszone do Delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie oraz Działu Archeologii Muzeum w Koszalinie. Miejsce znalezienia monet przebadali koszalińscy archeolodzy, pozyskując kolejne monety i siekańce.

Wstępna analiza tego skarbu wskazuje, że pochodzi z przełomu IX i X wieku i wiąże się z dynastią samanidzką, a monety były bite w Samarkandzie. Jednak do prawidłowego odczytu informacji zawartych na monetach niezbędna jest wiedza z zakresu orientalistyki a także pomoc samych orientalistów.

Srebro arabskie trafiało na Pomorze dzięki kupcom skandynawskim, którzy zajmowali się często rozbojem i handlem niewolnikami Zapuszczali się oni głęboko w ziemie ruskie, docierając także na tereny Azji Środkowej. Dzięki nim srebro arabskie w niezliczonych ilościach trafiło do Danii i Szwecji, skąd później docierało m.in. na Pomorze, w tym, jak się okazuje w świetle najnowszego znaleziska, także na teren dzisiejszego Szczecinka.

O dalszych losach skarbu monet arabskich zadecyduje Wojewódzki Konserwator Zabytków, ale na pewno będzie on poddany badaniom i zabiegom konserwatorskim. Za nim trafi w ręce specjalistów, część tego atrakcyjnego znaleziska zostanie wyeksponowana w szczecineckim muzeum. Będzie go można podziwiać  do końca sierpnia tego roku.

źródło: http://www.muzeum.szczecinek.pl/niezwyk%C5%82e-znalezisko.html

Udostępnij.