Otwarto oferty przetargowe na realizację drogi ekspresowej S6 pomiędzy Goleniowem i Nowogardem w woj. zachodniopomorskim poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Kolejne przetargi na odcinku Nowogard – Koszalin nastąpi jeszcze w lipcu. Z Goleniewa do Koszalina S6 pojedziemy w 2019 roku. Całą ekspresową szóstką najprawdopodobniej w 2023.

Wizualizacja S6 / GDDKiA

Wizualizacja S6 / GDDKiA

W dniu 30 czerwca 2015 roku nastąpiło otwarcie ofert cenowych w przetargu na zaprojektowanie i budowę pierwszego odcinka drogi ekspresowej S6 Goleniów – Nowogard. Wpłynęło łącznie 6 ofert, najniższą cenę 343 910 460,00 zł zaoferowała firma Budimex S.A. (to ta firma co buduje słupski ring), zaś wartość najdroższej oferty to 476 615 545,51 zł które zaproponowała włoska firma Impresa Pizzarotti & C.S.p.A Via A.M Adorni 1. Kryteriami przetargu są w 90 % cena, w 5 % czas realizacji (od 34 do 37 miesięcy) i również w 5 % okres gwarancji (od 5 do 10 lat). Teraz rozpocznie się sprawdzanie złożonych ofert, po czym zostanie wybrana najkorzystniejsza.
Stan budowy dróg w woj. zachodniopomorskim / źródło GDDKiA

Stan budowy dróg w woj. zachodniopomorskim / źródło GDDKiA

Odcinek Goleniów – Nowogard drogi S6 o długości 19,2 km jest pierwszym odcinkiem ekspresowej „szóstki”, dla którego zostały otwarte oferty cenowe. W przetargach na pozostałe 5 odcinków od Nowogardu do Koszalina otwarcie ofert cenowych planowane jest jeszcze w lipcu tego roku.

Innym trybem ma być budowana obwodnica Koszalina i Sianowa. Trwa tam sprawdzanie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Umowa z wybranym wykonawcą ma być podpisana w grudniu 2015, a roboty ruszą wiosną 2016 roku. W 2018 roku ma być gotowa ta obwodnica.

Droga ekspresowa S6 na odcinku Goleniów – Koszalin o długości niemal 140 km powinna być gotowa w 2019 roku, będzie stanowiła połączenie Szczecina – stolicy województwa z Koszalinem – drugim co do wielkości miastem regionu. W perspektywie do 2023 roku planowana jest budowa całej drogi ekspresowej S6 od Szczecina do Gdańska.

Na odcinku S6 Koszalin – Słupsk mają zostać ogłoszone przetargi jeszcze w tym roku.

Najpóźniej powstanie odcinek Słupsk – Gdańsk – gdzie potrzebne jest studium wykonalności, później przetargi. Cała droga ekspresowa S6 powinna być gotowa najpóźniej 2023.

Udostępnij.