Wolontariusze Banku Żywności w Słupsku w ramach projektu „PRZEchodnik” wzięli udział w warsztatach tworzenia murali metodą szablonów. Warsztaty poprowadził Kajetan Jagiełka- pasjonat street artu z Jarocina.

Mural Bank Żywności / fot. Łukasz Tomczak

Mural Bank Żywności / fot. Łukasz Tomczak

Grupa przez 3 dni pracowała nad projektem malunku, a dzięki otwartości dyrekcji Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku, pierwszy mural powstał na ścianie budynku przy ul. Partyzantów 31. – Praca jest żmudna – od momentu zaprojektowania, przez wydruk, łączenie pojedynczych kartek w płachty, obklejanie kilkoma warstwami taśmy, wycinanie, aż po odmalowanie na ścianie przygotowanego wzoru – mówią uczestnicy działań.

Najpierw projekt...

Najpierw projekt…

Autorami projektu była sama młodzież. – Temat murali miał dotyczyć m. in. problemu marnowania jedzenia. Wciąż wyrzucamy olbrzymią ilość żywności także w naszych domach. Należy pamiętać, że oprócz jedzenia wyrzucamy także czyjąś pracę, paliwo, prąd, wodę, eksploatujemy środowisko naturalne. A tymczasem niedaleko nas ludzie wciąż głodują. Trzeba mieć świadomość, w jak absurdalnych czasach żyjemy i reagować przynajmniej na naszych małych polach – we własnym domu. Pamiętajmy, że nasze dzieci przejmują po nas pewne nawyki. Jeśli my nie nauczymy

... później przygotowanie szablonu

… później przygotowanie szablonu

ich rozsądnie dysponować jedzeniem, odpowiednio go przechowywać, przetwarzać, one same się tego nie nauczą. Pierwszy mural w swej formie przemawia do dzieci. I o to też nam chodziło – mówi koordynatorka projektu – Małgorzata Burjan.

W ramach projektu dofinansowanego w ramach „Akumulatora Społecznego” przez Centrum Inicjatyw Obywatelskich ze środków FIO powstały już instalacje ogrodnicze w mieście, powstaną jeszcze 2 murale a we wrześniu zostanie zorganizowana przez wolontariuszy i dla wolontariuszy – terenowa gra miejska.

Tworzenie murala udokumentował Łukasz Tomczak

Udostępnij.