Trwa budowanie elementów sztucznej rafy w Ustce, Łebie i Rowach. Szczególnie ta ostatnia miejscowość potrzebuje ratunku w odbudowie plaży. Prace trwają tu praktycznie na głównej plaży w Rowach.

Plażowanie tuż przy budowie

Plażowanie tuż przy budowie

W Rowach pracę podzielono na dwa etapy. W pierwszym zbudowana zostanie sztuczna rafa składająca się z czterech elementów, trzy drewniane ostrogi na wschodnim krańcu rafy.

W drugim etapie powstanie opaska brzegowa – od zejścia z ul. Plażową do falochronu zachodniego. Opaska będzie też promenadą spacerową. Powstaną przy niej dwa zejścia na plażę i jeden zjazd dla osób niepełnosprawnych. Całość będzie o długości ok. 260 mb oraz ze zjazdem technicznym z korony opaski o długości 40 m (łącznie 300 mb konstrukcji). Dodatkowo zostanie wykonana modernizacja ostrogi portowej zachodniej o łącznej długości 110 mb, nowa część o długości 50 mb, oraz wyremontowanie 60 metrowego obecnego falochronu. W ramach tego etapu zostaną też położone trzy drewniane ostrogi brzegowe o długości 150 mb każda, ale tym razem od strony zejścia na ul. Piaskowej – na wschodnim krańcu rafy – mamy tylko nadzieję że po sezonie .

Wykonawcą robót jest firma NAVIMOR-INVEST S.A. z Gdańska. Termin zakończenia realizacji inwestycji planowany jest na 13 listopada 2015r. Koszt robót wynosi 16.485.542,40 zł. Etap II mógł być wykonany, ponieważ powstały oszczędności w głównym projekcie.

Podsumowanie tego co zrobiono w Rowach

W Rowach podczas I etapu zakończono budowę 50% progów kamiennych tj. próg A i B te przy zejściu na plażę z ul. Piaskowej. Aktualnie rozbierana jest wierzchnia warstwa rafy i pirs nr 1 i jednocześnie budowany pirs nr 2 do progów C i D. Po rozebraniu pirsu całkiem możliwe że plaża od zejścia przy ul. Piaskowej przesunie się na wschód do zejścia w którym jest dojazd do placu budowy. Budowa progów ma zakończyć się do 15 sierpnia 2015 roku.

Wykonywane są jednocześnie trzy ostrogi brzegowe, mają długość 115 mb. Do zakończenia pozostało po 35 mb każdej z ostróg. Zakończenie budowy ostróg planowane jest na 15 lipiec 2015 roku.

W okresie wrzesień – grudzień 2015 zostanie wykonana duża refulacja plaży, która wypełni powstały podczas budowy progów teren.

II etap prac wszedł dopiero w proces projektowania – przetarg rozstrzygnięto pod koniec maja, a prace mają potrwać do listopada 2015 roku.

Utrudnienia w plażowaniu

Prace na plaży utrudnią plażowanie w Rowach. Zamknięte będą dwa zejścia położone w centralnej części plaży. Plac budowy sięgać będzie około 300 m od falochronu zachodniego.

Obecne zejście na plażę z ulicy Plażowej, będzie zamknięte – to też pozostałość po spaleniu schodów przez nieznanych sprawców. Zostało wytyczone zejście tymczasowe, do którego można właśnie dojść z ul. Plażowej. Na tym fragmencie plaży w Rowach, będzie budowana jednocześnie ostroga brzegowa i falochron zachodni (etap II).

Do plażowania dostępne będą bez problemów plaża po wschodniej stronie kanału portowego – tzw. plaża „Słowińska” oraz plaże na przy zejściu przy ul. Piaskowej, oraz na zachód od tego zejścia.

Sztuczna rafa w Rowach wybudowana w połowie / fot. M.Wirkus

Postępy prac na budowie sztucznej rafy w Rowach można zobaczyć tu: http://www.rowy.net.pl/budowa-sztucznej-rafy-rowach-postep-prac/

 

Udostępnij.