Opadł powyborczy kurz, czas zatem wrócić do lokalnej rzeczywistości. Pod nieobecność Roberta Biedronia, cotygodniową konferencję poprowadziła wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka wraz z Beatą Maciejewską, pełnomocnik prezydenta do spraw zrównoważonego rozwoju i zielonej modernizacji.

Prezydent Biedroń przebywa aktualnie w Warszawie, gdzie w ambasadzie Szwecji prowadzi rozmowy ze skandynawskimi przedsiębiorcami. Marek Biernacki udał się natomiast do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku na spotkanie dotyczące regionalnego systemu wczesnego ostrzegania.

Spotkanie z minister Kluzik-Rozstkowską w Warszawie przynosi pierwsze konkrety nt. rozwoju szkolnictwa zawodowego w Słupsku i roli miasta w tej dziedzinie. Wiceprezydent Danilecka-Wojewódzka chce wprowadzić również do słupskich szkół program „Szachy w szkole”.

W ubiegłym tygodniu słupska delegacja spotkała się w Warszawie ze stojącą na czele fundacji „Porozumienie bez barier” Jolantą Kwaśniewską. W trakcie spotkania poruszono problemy ludzi starszych. Doszło też do rozmów z Andrzejem Strzeleckim i Olgierdem Łukasiewiczem, którzy udzielili swoich rad dotyczących rozwoju kultury w mieście. Wraz z zarządem „Biedronki” opracowane są plany kulturalnego ożywienia Starego Rynku, oraz ewentualnego przeniesienia filharmonii do budynku po kinie Milenium.

Miasto zamierza wspomóc Powiatowy Urząd Pracy w poszukiwaniu miejsc zatrudnienia dla mieszkańców. Planuje również wprowadzić pilotażowe stanowiska dot. wsparcia zielonych miejsc pracy. Przyszli pracownicy, po przejściu odpowiedniego szkolenia mają zająć się audytem energetycznym miejskich jednostek, sprawdzać zużycie energii i służyć radami dotyczącymi obniżenia kosztów. Koordynacją pomysłu zajmie się pełnomocniczka prezydenta Beata Maciejewska.

W środę odbędzie się sesja Rady Miasta. Od godziny 9.00 trwać będzie uroczysta część, poświęcona obchodom 25-lecia samorządności w Polsce. Zaproszenie otrzymali wszyscy dotychczasowi radni miejscy, a głównym gościem będzie mec. Anna Bogucka-Skowrońska, która przyjmie tytuł honorowego obywatela miasta. Po godzinie 14.00 Rada Miasta będzie obradować nad sprawami bieżącymi.

Po raz pierwszy Słupsk przystępuje do obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju. 31 maja na Placu Zwycięstwa odbędzie się festyn pn. „Miasto w ruchu”, związany z przekazaniem 18 nowych autobusów. Będzie muzyka na żywo, atrakcje dla dzieci, a imprezę zaszczyci swoją obecnością ambasador Szwecji. Dzień później, w Dzień Dziecka miasto przygotowało wraz WWF spotkanie z dziećmi poświęcone morskim ssakom.

Na 28 maja w Słupskim Inkubatorze Technologicznym zaplanowano kolejną odsłonę „Forum Oświaty”. Tym razem przedstawiciele miast mają rozmawiać z nauczycielami na temat perspektyw słupskiej oświaty.

Udostępnij.