8 marca 1990 roku sejm uchwalił ustawę, na mocy której w Polsce przywrócono samorząd terytorialny. Z okazji przypadającego w tym roku okrągłego jubileuszu Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku przygotowała cykl imprez i spotkań, które przedstawią historię zmian zachodzących na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza.

fotodaj-biblioteka

Obchody jubileuszu „25-lecia Samorządności” rozpoczęła wystawa składająca się z 18 plansz m.in. historię samorządu terytorialnego, sylwetki ojców polskiej samorządności i premierów czasu reform, miejsce samorządu w strukturze polskiego państwa, zadania i kompetencje trzech rodzajów samorządu, wpływ samorządu na rozwój Polski. O wystawie pisaliśmy tutaj.

Poza wystawą słupska biblioteka przygotowała kilka innych, nie mniej ciekawych wydarzeń. Będzie trochę wspomnień, podsumowań minionego ćwierćwiecza, debaty z samorządowcami i młodzieżą, koncert muzyki folkowej i konkurs na esej.

Już w czwartek, 7 maja, słupszczanie będą mogli spotkać się z Łukaszem Majewskim, utalentowanym i wielokrotnie nagradzanym artystą prezentującym utwory z gatunku piosenki artystycznej oraz folku miejskiego. Koncert „Z serca płynące” w ramach Klubu Czarnego Krążka 2.0 realizowanego ze Słupskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się o godz. 17.00 w siedzibie Klubu przy ul. Grodzkiej. Więcej na temat artysty pisaliśmy tutaj.

16 maja, w ramach akcji Noc w Bibliotece, zaprezentowane zostaną eksponaty, które na co dzień niedostępne są dla oka „zwykłych śmiertelników”: Księgi Pamiątkowe Miasta Słupska, Kronikę Honorowych Obywateli Miasta Słupska, dawne i współczesne insygnia Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego oraz insygnia przewodniczących Rady Miasta, a także portrety burmistrzów i prezydentów Słupska znajdujące się w Galerii na Wieży Ratuszowej.

W ostatnim tygodniu maja MBP zaprasza do udziału w debatach. Pierwsza, zatytułowana „Czy UE powinna kontynuować proces rozszerzania?” odbędzie się 25 maja o godz. 11.00 w czytelni MBP przy ul. Grodzkiej. Będzie to jedna z cyklu ogólnopolskich debat „Team Europe goes Oxford”, których organizatorem jest Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce we współpracy z EurActiv.pl, siecią Team Europe oraz Centrum Dokumentacji Europejskiej w Słupsku.

28 maja o godz. 8:00 z czytelni przy ulicy Grodzkiej Radio Słupsk transmitować będzie jubileuszowe wydanie Radiowych Potyczek Samorządowych, prowadzonych przez red. Piotra Głowackiego. Będzie to audycja wspomnieniowa z udziałem „pionierów” słupskiego samorządu oraz ważnych postaci przemian społecznych lat 1989-1990. Zaraz po „potyczkach” na historyczną gawędę o dawnym samorządzie miejskim zaprasza dr Bronisław Nowak, historyk mediewista, wykładowca w słupskiej Akademii Pomorskiej. O godz. 10.00 młodzież z Zespołu Szkół Samorządowych w Damnicy zaprezentuje plenerowy happening o tematyce wolności i samorządności pt. „Drogi do samorządności”.

29 maja w Sali Konstytucji 3 Maja Urzędu Miejskiego w Słupsku młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Słupsku uczestniczyć będzie w debacie zatytułowanej „Samorządność ważniejsza niż parlamentaryzm”. Do udziału w wydarzeniu młodzi ludzie przygotowani zostaną przez historyka Tomasza Stempkowskiego i radnego Marcina Sałatę, przewodniczącego Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki RM w Słupsku. Wstęp na debatę jest wolny.

Z okazji jubileuszu biblioteka przygotowuje konkurs literacki  „Przyszłość samorządu. Moje oczekiwania, nadzieje i pomysły”, skierowany do młodzieży słupskich i powiatowych szkół ponadgimnazjalnych. We współpracy z Urzędem Miasta przygotowany zostanie e-book pt. „Anegdoty samorządowe”. Będzie to zbiór najciekawszych anegdot dotyczących pracy słupskiego samorządu i sytuacji, z którymi zetknęli się urzędnicy. Dla najmłodszych mieszkańców Słupska, w ramach edukacji obywatelskiej, prowadzone będą zajęcia dotyczące samorządu oraz wycieczki „Szlakiem samorządności słupskiej”. Nauczyciele i opiekunowie zainteresowanych organizacją tego typu zajęć mogą ustalić szczegóły w filiach bibliotecznych.

 

Udostępnij.