W sobotę 28 marca Stowarzyszenie Aktywne Pomorze zorganizowało demonstrację w obronie słupskich barów mlecznych, którym grozi  likwidacja. Sytuacja, w której znalazł się PSS Społem wynika z nałożenia kary ponad miliona złotych przez Fiskus za przyprawianie potraw tam serwowanych. W trakcie pikiety członkowie stowarzyszenia zapowiedzieli, że jeśli zajdzie taka potrzeba, nie będzie to jednorazowa akcja. Rozpoczęli też zbieranie podpisów pod petycją skierowaną do premier Ewy Kopacz, w której żądają anulowania nałożonych absurdalnych kar.

fot.

Treść petycji:

[quote]Sz. P. Premier Ewa Kopacz,  Urząd Rady Ministrów Warszawa

Zwracamy się do Pani z apelem o podjęcie wszelkich możliwych kroków mających na celu uratowanie przed likwidacją słupskich barów mlecznych, które padły ofiarą nieżyciowych i nielogicznych przepisów ograniczających prawo do używania przypraw podczas gotowania posiłków. Na PSS Społem Słupsk (właściciela barów mlecznych) na skutek tych absurdalnych przepisów nałożono karę ponad 1 100 000 zł, co spowoduje, iż te działające od kilkudziesięciu lat bary mleczne ulegną likwidacji. Straci prace ponad 130 osób, a kilkadziesiąt tysięcy słupszczan straci możliwość nabycia taniego i zdrowego posiłku. Na skutek nacisków społecznych Pani rząd wycofuje się od 1 kwietnia 2015 roku z tych nieżyciowych przepisów – prosimy jednak nie zapominać o placówkach ukaranych na podstawie tych wycofanych już rozporządzeń.

APELUJEMY O ANULOWANIE KAR NAŁOZONYCH NA PSS SPOŁEM I OCALENIE SŁUPSKICH BARÓW MLECZNYCH! Nie może być tak że za niemądre decyzje urzędników płacić mają najsłabsi i najbiedniejsi![/quote]

O akcji pisaliśmy tutaj:
http://gryf24.pl/2015/03/27/bary-mleczne-sa-konieczne-w-sobote-protest-mieszkancow-slupska/
http://gryf24.pl/2015/03/29/bary-mleczne-sa-konieczne-happening-przed-porankiem-wideo/

Petycje dostępne były na stronie internetowej Aktywnego Pomorza oraz w Barze Poranek przy al. Wojska Polskiego 46. Udało się zebrać ponad 2900 podpisów, co na dość zobojętniałe społeczeństwo naszego miasta, stanowi znaczącą liczbę. Teraz petycje zostaną przesłane do premier Ewy Kopacz.

– Dziękujemy wszystkim, dla których nie jest obojętny los mleczaków, a co za tym idzie także los naszego miasta, w którego przestrzeń bar ten wpisał się już na stałe. Niedawno pizzeria działająca przy Poranku obchodziła swoje 40-lecie, szkoda byłoby, żeby była to rocznica kończąca tę historię. – podkreślają członkowie stowarzyszenia Aktywne Pomorze.

 

Udostępnij.