Skarbnik Słupska Dorota Bałukonis złożyła rezygnację. Wcześniej jednak została podjęta przez prezydenta Roberta Biedronia decyzja o jej zwolnieniu z funkcji skarbnika. Miasto szykuje się do konkursu na to stanowisko. O posadzie skarbnika ostatecznie zadecydują radni.

Dorota Bałukonis

Dorota Bałukonis

Wcześniej jednak została podjęta przez prezydenta Roberta Biedronia decyzja o jej zwolnieniu. Decyzję o planowanym zwolnieniu pani skarbnik przekazała mediom na konferencji prasowej wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka. Jednak podczas trwania konferencji dotarła informacja o złożeniu rezygnacji przez Dorotę Bałukonis.

Funkcję skarbnika pełniła od 2011 roku. Robert Biedroń wcześniej zapowiadał że skarbnikiem nie rozstanie się dopóki dopóty nie ustalą się losy budżetu miasta na 2015. Pani skarbnik miała więc czas do końca pierwszego kwartału, żeby współpracować z nowym prezydentem.

– Przeprowadziliśmy audyt, który pokazał duże rozbieżności między budżetem a faktycznym stanem finansów miasta. Do końca pierwszego kwartału był termin, kiedy wydział kierowany przez panią skarbnik miał obowiązek przygotowania sprawozdania z wykonania budżetu 2014 roku, którego autorem była pani skarbnik. Dlatego teraz możemy zakończyć współpracę – powiedziała  dziennikarzom Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Słupski ratusz będzie szukał wizjonera, menadżera finansów, a nie tylko skarbnika czy księgowego. Ma on koordynować trzy wydziały, które rozpoczną pracę 15 kwietnia, z podziału dotychczasowego wydziału finansowego.

– Oczekiwaliśmy zmiany na stanowisku skarbnika. Jeżeli mówimy o innej filozofii w zarządzaniu finansami miejskimi taki ruch jest oczywisty. – skomentował tą informację Marcin Dadel przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej – Ja krótko jako przewodniczący komisji budżetowej miałem możliwość współpracować z Panią Skarbnik i nie była to zła współpraca. Jednak pani Skarbnik ponosi również odpowiedzialność za to, co działo się w poprzedniej kadencji. Dzisiaj prezydent musi we współpracy z radą miejską skupić się na znalezieniu odpowiedniej osoby na to stanowisko. Osoby, która podoła ogromnemu wyzwaniu, jakim jest naprawa miejskiej kasy. Pamiętajmy, że skarbnika powołuje Rada Miejska na wniosek prezydenta. Współpraca w tym zakresie jest więc nieunikniona. – dodał M.Dadel

Nowy skarbnik zostanie wyłoniony w drodze konkursu, ale zanim podejmie pracę musi zostać wybrany przez Radę Miejską Słupska na wniosek prezydenta. Będzie to duży test współpracy prezydenta z radą miasta. Nie będzie miał łatwego zadania, w ujarzmieniu problemów słupskiego budżetu.

Udostępnij.