Od piątku (10.04.) zamiast pociągu pojedziemy autobusem zastępczym. Wszystko przez remont rozjazdów, który potrwa praktycznie do końca kwietnia. Zmiana ta dotyczy pociągów SKM i Intercity. Przedstawiamy zamierzenia przewoźników jak ma to funkcjonować. 

fot. M.Wirkus

Duże kolejowe utrudnienia na stacji Słupsk przez trzy tygodnie / fot. M.Wirkus

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczną bowiem na pomorskich torach realizację przetargu na zabudowę nowych 700 rozjazdów kolejowych o podwyższonym standardzie konstrukcyjnym. Projekt ten obejmuje on wymianę 697 rozjazdów, znajdujących się na 31 liniach kolejowych i 142 posterunkach ruchu w kraju, kosztem 641 mln zł. Na odcinku Słupsk – Lębork wymienionych będzie 36 rozjazdów. Po zakończeniu inwestycji, w miejscach wymiany rozjazdów zlikwidowane zostaną ograniczenia prędkości, co powinno skrócić czas podróży oraz poprawi bezpieczeństwo jazdy pociągów.

W okolicy Słupska kompleksowa wymiana rozjazdów odbędzie się na stacjach: Pogorzelice, Potęgowo, Damnica, Jezierzyce Słupskie oraz Słupsk. W terminie  od 10 do 30 kwietnia na całym odcinku z Lęborka do Słupska będzie obowiązywała zastępcza komunikacja autobusowa.

SKM

Zamiast pociągów SKM będą kursować dwa rodzaje autobusów. Autobusy tzw. ekspresowe, które pomiędzy Lęborkiem a Słupskiem będą poruszać się drogą krajową numer 6. Przystanki: Lębork, Leśnice, Pogorzelice, Potęgowo (przy dworcu PKP), Słupsk. Od Potęgowa do Słupska autobus ten będzie jechał bez zatrzymania. Taki autobus ma kursować 65 minut pomiędzy Słupskiem a Lęborkiem. Będą też autobusy, które będą zatrzymywać się we wszystkich miejscowościach gdzie są stacje i przystanki kolejowe na trasie pociągu. Czas przejazdu pomiędzy Słupskiem a Lęborkiem to 105 minut. Za każdą SKM-kę podstawione będą zarówno autobusy ekspresowe, jak i te kursujące przez wszystkie przystanki.

Na każdy pociąg ma być przewidziana inna ilość autobusów, ale jak zajdzie potrzeba, będą dostawiane dodatkowe pojazdy.

 

Szczegółowy rozkład jazdy jest na stronie przewoźnika: http://www.skm.pkp.pl/dla-pasazera/informacje-dla-podroznych/

INTERCITY

Pasażerowie pociagów TLK i IC po przyjeździe do stacji Słupsk lub Lębork będą mieli 15 minut na przejście z peronu kolejowego do podstawionego na dworcu autobusu. Trasę tą autobus INTERCITY między dworcami ma pokonać w godzinę. Pociąg na stacji docelowej ruszy w dalszą drogę po kwadransie od przyjazdu pasażerów na dworzec. Autobusy będą zatrzymywać się przed budynkami dworca w Słupsku i Lęborku i mają być odpowiednio oznaczone.

W dniach 10 – 30 kwietnia 2015 r. „PKP Intercity” S.A. uruchamia zastępczą komunikację autobusową na odcinku: Słupsk – Lębork – Słupsk dla pociągów:

  • TLK „Słowiniec” – relacja poc. Gdynia Gł. – Poznań Gł. – Gdynia Gł.
  • TLK „Ustronie” – relacja poc. Kraków Pł. – Kołobrzeg – Kraków Pł.
  • TLK „Pogoria” – relacja poc. Szczecin Gł. – Bielsko Biała Gł. – Szczecin Gł.
  • TLK „Żuławy” – relacja poc. Olsztyn Gł. – Szczecin Gł. – Olsztyn Gł.
  • TLK „Gwarek” – relacja poc. Gdynia Gł. – Katowice – Gdynia Gł.
  • TLK „Rybak” – relacja poc. Białystok – Szczecin Gł. – Białystok
  • TLK „Gryf” – relacja poc. Olsztyn Gł. – Szczecin Gł. – Olsztyn Gł.
  • IC „Pobrzeże” – relacja poc. Warszawa Zach. – Kołobrzeg – Warszawa Zach.
źródło: PKP Intercity

źródło: PKP Intercity

Informacja o zmianach znajduje na stronie www.intercity.pl w wyszukiwarce połączeń, przy konkretnych pociągach jakich zmiana dotyczy.

Prace będą odbywały się równocześnie na wszystkich stacjach. Docelowo rozjazdy będą wymieniane na całym odcinku Stargard Szczeciński -Lębork. Po zakończeniu zamknięcia odcinka Lębork – Słupsk, PLK S.A.  zabiera się za odcinek Słupsk – Sławno, Sławno – Koszalin i dalej w kierunku Szczecina. Całość modernizacji ma zostać zakończona w połowie czerwca 2015, a cały projekt rozkładowy we wrześniu 2015. O ewentualnych dalszych zamknięciach linii, pasażerowie będą informowani z wyprzedzeniem.

O problemach z komunikacją kolejową informowaliśmy już w lutym: http://gryf24.pl/2015/02/23/uwaga-w-kwietniu-pociagi-nie-beda-kursowac-na-trasie-slupsk-lebork-czekaja-nas-przesiadki-i-komplikacje/

Udostępnij.