To nasz żart na Prima Aprilis – Na światło dzienne wychodzi coraz więcej szczegółów dotyczących powstającej w Redzikowie tarczy antyrakietowej. Wiadomo już, że instalację obsługiwać będą amerykańscy żołnierze, którzy przyjadą tu wraz z rodzinami. To dla nich powstanie pierwszy w Polsce hipermarket sieci Walmart, znany z bardzo niskich cen i będący ulubionym miejscem zakupów Jarosława Kuźniara z TVN.

Walmart_exterior

Sklep Walmart / fot. B. Schumin CC-BY / Wikipedia Commons

Z podobną sytuacją mieliśmy już do czynienia w kilkunastu europejskich krajach, w których zlokalizowano bazy US Army, ponieważ Amerykanie są dość mocno przywiązani do swoich lokalnych produktów i niechętnie korzystają z oferty zagranicznych sklepów. Według wstępnych ustaleń w zlokalizowanym w Redzikowie sklepie sieci Walmart zakupy będą mogli robić wyłącznie pracownicy bazy wojskowej, płacąc specjalnymi talonami żywnościowo-towarowymi otrzymywanymi jako dodatek do żołdu.

Wszystko to ma na celu ograniczenie kontaktów żołnierzy z lokalną społecznością do niezbędnego minimum i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Istnieje jednak szansa, że za zgodą dowódcy jednostki będzie można zakupić talony i robić zakupy w sklepie, jednak spełnić w tym przypadku trzeba szereg określonych wewnętrznym regulaminem warunków.

Walmart to największa amerykańska sieć sklepów detalicznych i przy okazji największy prywatny pracodawca w USA. Do tej pory unikał jednak rynku europejskiego, działając jedynie w Wielkiej Brytanii pod marką Asda. Na obecną chwilę nie wiadomo jeszcze, kto będzie zatrudniony w sklepie – władze powiatu starają się przekonać amerykańskich inwestorów do polskich pracowników, jednak ci skłaniają się bardziej ku taniej sile roboczej z Meksyku. Jedno jest tylko pewne – lokalni przedsiębiorcy kokosów na Amerykanach nie zbiją, a obietnice dobrobytu należy odłożyć na półkę z bajkami.

Udostępnij.