Kontrowersyjna rzeźba „Usta”, która większości internautów przypominała raczej kobiecą waginę, nie będzie częścią usteckiego portu. Z pomysłu wycofała się Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej i autor projektu.

ustka-usta-wagina

fot. ustka.pl

W lutym na miejskim fanpage Ustki zapytani mieszkańców i turystów co myślą na temat nowej artystycznej instalacji, która miałaby pojawić się w mieście. Z propozycją do Burmistrza Miasta Ustka zwróciła się Dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku Pani Edyta Wolska. Autorem obiektu „Usta” jest Maurycy Gomulicki. Pomysł był taki, aby rzeźba o wysokości około trzech metrów, wykonana z polimerobetonu, stanęła na dalbie w porcie.

Pomysł nie spodobał się większości konsultujących, a temat podchwyciły praktycznie wszystkie media.

Dyrektor Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku przesłała dziś takie oto oświadczenie:

[quote]Oświadczenie

W wyniku przeprowadzonych przez Urząd Miejski w Ustce konsultacji społecznych, dotyczących usytuowania obiektu Maurycego Gomulickiego w usteckim porcie i braku akceptacji społecznej, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej oraz autor projektu, rezygnują z jego realizacji.

Nie było i nie jest intencją galerii, forsowanie projektów artystycznych, wbrew woli lokalnej społeczności.[/quote]

 

Rozumiemy że trzeba konsultować takie projekty, ale przez owe „usta” Ustka trafiła do wszystkich mediów i nie był to przekaz raczej pozytywny. Może raczej nie warto brać przykładu z „celebrytów”, że nieważne jak mówią, byle by tylko mówili.

Udostępnij.