Czekają nas rotacje edukacyjno-kulturalne. IV LO zostanie przeniesione z ul. Grottgera na ul. Zaborowskiej do ZSO nr 3. Przez rok będą funkcjonować tam dwa licea. Później mniejsze III LO zostanie wchłonięte przez większe IV LO i praktycznie zlikwidowane. Do budynku po czwartym ogólniaku ma się przeprowadzić Słupski Ośrodek Kultury. Celem takich działań: oszczędności.

Budynek jeszcze IV LO. Tu ma się przenieść Słupski Ośrodek Kultury / fot. M.Wirkus

Budynek jeszcze IV LO. Tu ma się przenieść Słupski Ośrodek Kultury / fot. M.Wirkus

O bulwersującej słupszczan planowanej zmianie siedziby IV LO z ul. Grottgera na ul. Zaborowskiej pisaliśmy niedawno. Dzisiaj na nasze pytanie podczas co poniedziałkowej konferencji prezydenta R.Biedronia odpowiedziała Krystyna Danilecka-Wojewódzka, zastępca prezydenta Słupska zajmująca się w ratuszu edukacją. Znamy więcej szczegółów tej edukacyjno-kulturalnej rotacji.

IV Liceum Ogólnokształcące ma zostać przeniesione we wrześniu do ZSO nr 3 na ul. Zaborowskiej. W pierwszym roku będą tam funkcjonowały dwa licea. Mają się asymilować ze sobą, żeby bez konfliktów połączyć się ze sobą. Czyli III LO ma zostać „wchłonięte” przez bardziej renomowane IV LO, a w praktyce zostanie zlikwidowane.

W ciągu 12 lat spośród wszystkich szkół słupskich ubyło 10,5 tysiąca uczniów. Najwięcej z nich ubyło na poziomie szkół ponadgimnazjalnych. Szkoły średnie wymagają pewnej restrukturyzacji jeżeli chodzi o sieć. Z analizy wynika że musimy wzmocnić, żeby za chwilę nie likwidować dużej ilości szkół. – powiedziała Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Natomiast w miejsce ogólniaka na Grottgera przeniesie się Słupski Ośrodek Kultury. SOK w tej chwili wynajmuje od SM „Kolejarz” pomieszczenia na ul. Braci Gierymskich. Kosztuje to miasto 140 tys. złotych rocznie. Zostanie też przeniesiona oddział Miejskiej Biblioteki z ul. Braci Gierymskich – który teraz za wynajem pomieszczeń płaci 50 tys. złotych rocznie.

Urząd Miasta chce ten projekt przedstawić na środowej sesji Rady Miejskiej. Dochodzą nas jednak słuchy, że radni miejscy są niezadowoleni z trybu wprowadzania takiej zmiany dotykającej społeczności słupskich uczniów. Bez wyraźnych konsultacji z mieszkańcami i radnymi. Trudno bowiem nazwać konsultacjami wizytę pani prezydent w IV LO i opowiadaniu jaka ich „świetlana przyszłość” czeka po przeprowadzce. Dopiero w poniedziałek odbędzie się rozmowa z rodzicami uczniów uczęszczających do IV LO. Początek o godz. 17-tej.

Radni mówią, że taki sztuczny pośpiech przypomina działania poprzedniego prezydenta. Żeby jednak ten pomysł wypalił radni musza podjąć decyzję na środowej sesji rady miasta, inaczej reorganizacja oświaty będzie musiała być przeniesiona na następny rok. Co jak mówią urzędnicy ratusza, może być za późno i będzie się wiązało z likwidacją szkół.

O projekcie zmiany siedziby IV LO z ul. Grottgera na ul. Zaborowskiej pisaliśmy tutaj.

Udostępnij.
  • Architekt

    SOK w obecnym miejscu dysponuje salą na małe imprezy muzyczne i nie tylko. Ciekawy jestem skąd miasto zorganizuje pieniądze aby w nowej siedzibie /starej szkole/ stworzyć odpowiednie zaplecze. Jest wiele innych funkcji które zostały dobrze zagospodarowane w obecnym miejscu. Polecam rządzącym zapoznanie się z wymogami jakie muszą spełniać konkretne obiekty przy konkretnej funkcji. Przenoszenie z jednego miejsca do drugiego mija się z celem. Podobna powierzchnia nie oznacza że będzie to dobrze funkcjonować. Równie dobrze można by w ratuszu zrobić biedronkę, a w akwaparku ratusz.

    • Ekonomista

      Różnica jest taka, że obecny obiekt jest wynajmowany, natomiast nowy należy do miasta. Koszt najmu oscyluje w granicach kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie


Notice: Korzystanie z get_currentuserinfo uznawane jest za przestarzałe od wersji 4.5.0! Zamiast tego użyj wp_get_current_user(). in /home/gryfstro/domains/gryf24.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 3879