No i mamy kolejny odcinek Akwapark Story. Historia budowy słupskiego akwaparku będzie się toczyć jeszcze długo. Prezydent Słupska Robert Biedroń powołuje zespół restrukturyzujący inwestycję, zrywa przetarg z Budrem Rybak na wykonanie dachu i nawet myśli o zamianie części basenów w halę sportową.

aquapark-14-05

Daleko jeszcze do końca budowy akwaparku

Robert Biedroń na dzisiejszej konferencji prasowej zapowiedział powołanie zespołu do spraw restrukturyzacji inwestycji „Trzy Fale”. Ma on ocenić inwestycję pod względem technicznym i finansowym, a także opracowanie kilku scenariuszy finansowych i funkcjonalnych dotyczących dokończenia tej inwestycji.

W skład zespołu wejdą radni miejscy: Krzysztof Kido, Tadeusz Dobkowski i Marcin Sałata, także przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich, Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowa, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Budowlanych, Naczelnej Organizacji Technicznej oraz Słupskiej Rady Sportu.

Najpierw zespół ten zajmie się fazą techniczną budowy, a później poszerzony zostanie o ekonomistów, żeby omówić kwestię finansowe.

Robert Biedroń wypowiedział też umowę na budowę dachu firmie Budrem Rybak. Miała ona do 27 grudnia 2014 roku dokończyć budowę dachu, otok dachu i elewację parku wodnego. Do dziś prace nad dachem nawet się nie rozpoczęły. – W mojej ocenie nie było innej możliwości jak wypowiedzenie tej umowy – powiedział Robert Biedroń.

Jednak jak podaje Głos Pomorza pierwszy wypowiedzenie umowy złożył Budrem Rybak, który stwierdził że projekt nie spełniał warunków technicznych. Roman Rybak już na łamie gazety zapowiedział wojnę z miastem o utracone korzyści. Dojdzie więc najprawdopodobniej do kolejnego procesu sądowego związanego z akwaparkiem.

Miasto naliczy kary za niewykonanie umowy w zakresie pokrycia dachu z winy wykonawcy oraz za opóźnienia w wykonaniu elewacji i otoku dachu. Szacuje że będzie to ok. 300 tys. złotych.

Miasto poczekało aż wykonawca dokończy elewację i otok i na dniach będą te prace odebrane. – Jeżeli chodzi o część dachową to nie było już żadnej nadziei, żeby została ona ukończona, skoro nie została nawet rozpoczęta – powiedział wiceprezydent Marek Biernacki.

W tym tygodniu mają się pojawić przedstawiciele producenta konstrukcji klejonej dachu żeby ocenić czy ta konstrukcja jest bezpieczna i czy warto kontynuować tą budowę i dokończyć dach. Wg. Marka Biernackiego dalszej decyzji co do kontynuowania budowy bez tej inspekcji nie będzie można podjąć.

Nowy przetarg na dach będzie możliwy po ocenie technicznej inwestycji. Wiceprezydent Biernacki jednak nie chciałby zmiany pokrycia z blachy tytanowej na membranę plastikową, która wg niego nie sprawdzi się na tej konstrukcji dachu.

Rozważany jest także pomysł żeby część akwaparku przekształcić w halę sportową. – Akwapark składa się z dwóch części. Analizujemy czy tą mniejszą część nie przekształcić w salę sportową. Hala Gryfia jest w sytuacji fatalnej, wymaga milionowych nakładów. Warto by się zastanowić, czy nawet ingerując w konstrukcję tego obiektu, nie dało by się racjonalnie zagospodarować powierzchni i pieniędzy które na ten cel potrzeba. Sprawa nie jest rozstrzygnięta, ale jest to jeden z pomysłów w jakim kierunku iść jeżeli chodzi o program funkcjonalno-użytkowy parku wodnego Trzy Fale. – powiedział M.Biernacki

Zespół ma do końca marca opracować pierwsze rozstrzygnięcia. Najpierw jest analizowany stan techniczny obiektu.

Pełny zapis konferencji Roberta Biedronia znajduje się tutaj.

 

Udostępnij.