Policja zatrzymała szefów jednego z największych parabanków w Polsce „Pomocna Pożyczka” z siedzibą w Gdańsku. Wcześniej te same osoby działały w Słupsku pod szyldem Polskiej Korporacji Finansowej Skarbiec – podało radio RMF FM. W rękach policji znalazły się w sumie cztery osoby podejrzewane o oszustwa na blisko 70 tysiącach osób o skali 180 milionów złotych.  Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.

policja5

Według informacji RMF FM wśród zatrzymanych jest dwóch członków zarządu spółki Pomocna Pożyczka z siedzibą w Gdańsku. Zatrzymany prezes i wiceprezes spółki działali wcześniej w Słupsku pod szyldem Polskiej Korporacji Finansowej Skarbiec. Według ustaleń śledczych przez ich działalność poszkodowanych może być blisko 70 tysięcy osób, którym spółka miała udzielać kredytów. Kwota strat klientów to prawie 180 milionów złotych.

Policjanci zatrzymali też dwie osoby z firmy „Baltic Money” gdzie oszukanych miało zostać blisko 1,3 tys. klientów, a spółka zyskać miała w ten sposób ponad 1,5 miliona złotych.

Obie firmy działały w podobny sposób. Miały oferować  tzw. szybkie pożyczki. Zdaniem prokuratury pobierały opłaty za rozpatrzenie wniosków, żeby później odmówić udzielenia kredytu, ale oczywiście nie zwracały wpłacanej kwoty. A kwoty były niemałe wynosił one od 5 do 10 procent wartości planowanej pożyczki.

Policjanci i prokuratorzy zgromadzili materiał dowodowy, z którego wynika, że jedna z firm mająca biura na terenie całej Polski, od ponad 12 lat prowadząc działalność finansową i oferując pożyczki gotówkowe z bardzo niskim oprocentowaniem, oszukuje swoich klientów. Głównym warunkiem otrzymania pieniędzy było wniesienie opłaty przygotowawczej. Pokrzywdzeni, którzy dokonywali wpłat w kwocie od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od wysokości wnioskowanej pożyczki), nie byli informowani o konieczności wniesienia dodatkowych zabezpieczeń i w znacznej większości przypadków pożyczek nie otrzymywali.

Policjanci ustalili, że z uiszczonych opłat przygotowawczych dwaj zatrzymani prezesi jednej ze spółek uczynili swoje stałe źródło dochodu. W wyniku tego przestępczego procederu oszukanych zostało około 68 tys. osób, a straty jakie one poniosły wyniosły prawie 180 mln zł. Podobne zarzuty dotyczą także dwóch pozostałych zatrzymanych dzisiaj osób. Mężczyźni związani ze spółką podejrzewani są o to, że podobny przestępczy proceder stosowali działając w innej firmie, która formalnie już nie istniała. W tym przypadku pokrzywdzonych jest ponad tysiąc osób a straty wynoszą 1,5 mln zł.

Dzisiaj wszyscy czterej zatrzymani zostaną doprowadzeni do prokuratury. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności.  Czynności prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Pisaliśmy o tym też tu w październiku 2013, ale jak widać skala działania jest dużo większa: http://gryf24.pl/2013/10/08/pomocna-pozyczka-48-tysiecy-pokrzywdzonych-na-115-mln-zlotych/

źródło: rmf24.pl

Udostępnij.