Przetarg na śmieci unieważniony, budżet będzie analizowany przez niezależnego eksperta, porządki w radach nadzorczych, nowa asystentka w gabinecie prezydenckim i raport NIK-u w sprawie akwaparku – to tematy trzeciej poniedziałkowej konferencji prezydenta Słupska Roberta Biedronia.

Robert Biedroń / fot. M.Wirkus

Robert Biedroń / fot. M.Wirkus

Konferencję rozpoczęła się od informacji o unieważnieniu przetargu na odbiór śmieci. Miasto ma podpisać do 30 grudnia 2014 trzy miesięczną umowę dla PGK na wywóz odpadków.

Będziemy analizowali sytuację i będziemy szukali najlepszego rozwiązania – powiedział R.Biedroń zapraszając też media do przedstawiania propozycji najlepszego rozwiązania. Powodem takiej decyzji ma być trudna sytuacja finansowa miasta. Decyzję prezydent ma podjąć do końca stycznia 2015.

Podziękował też Radzie Miasta za pierwszą sesję roboczą „Bardzo mnie cieszy i chciałbym podziękować pani przewodniczącej oraz wszystkim radnym za współpracę, za to że te obrady Rady Miasta wyglądają w całkiem inny sposób niż wyglądały do tej pory przez ostatnie lata. To jest dobry znak na przyszłość to że będziemy pracować merytorycznie i dyskutować o mieście a nie prowadzić jałowe spory personalne.”

„Jest dobry klimat żeby wyciągnąć wnioski z ośmiu lat nieustającego boksowania się. I deklaracja ze strony wszystkich klubów, jaka padła dotycząca że nie oceniają projektu budżetu jaki został przedstawiony, ponieważ nie jest on kontrasygnowany przez Roberta Biedronia. Po otrzymaniu wizji miasta, będą współpracowali z prezydentem i pracownikami ratusza. To jest optymistyczne otwarcie i w tym kierunku będziemy szli.” – pochwaliła także współpracę z radnymi wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Prezydent Biedroń zleci też analizę budżetu niezależnemu ekspertowi – „to jest moje zobowiązanie wyborcze, do tego zostałem zobowiązany jako prezydent, to będzie taki raport otwarcia o którym mówiłem”. Raport ma pokazać obiektywny stan finansów miasta. Nie wiadomo, jednak kto wykona ten raport – ma być to osoba, która zna specyfikę miasta, ale ma mieć dystans do pracy poprzedniego prezydenta i obecnej pani skarbnik.

Prezydent opowiedział o wyjeździe do Brukseli z Chórem „Fantazja”, „który zrobił furorę, był bardzo mile przyjmowany w różnych miejscach, jest powód do dumy, powinniśmy się zastanowić nad większą promocją naszego chóru” – powiedział R.Biedroń. Prezydent odbył całą serię spotkań, które mają wg. prezydenta przynieść lepsze pozyskiwanie środków unijnych i współpraca z Brukselą będzie jeszcze lepsza.

R.Biedroń spotkał się z Radą Nadzorczą PGK. Zlecił rozpoczęcie prac nad strategią spółki, ponieważ okazało się że nie ma ona takowej. „Nie może być tak, że spółki podległe miastu nie wiedzą w jakim kierunku zmierzają, jaka jest ich wizja rozwoju, jakie mają plany na przyszłość. Tego typu plany powinny być tworzone.” dodał R.Biedroń. Każda spółka komunalna ma przygotować wizję, strategię, planu profesjonalnego zarządzania spółki.

Zlecił też ocenę merytoryczną zarządów i rad nadzorczych. Wydział inwestycji i rozwoju miasta ma przedstawić swoje rekomendacje. „Tutaj jest bardzo wiele rzeczy do uporządkowania”. Miasto kontroluje 7 spółek, w których radach i zarządach zasiada 30 osób, które zarabiają 440 tys. złotych brutto. Prezydent planuje zmniejszyć ilość osób w radach do ustawowego poziomu trzech osób, tylko w wodociągach ma być czterech zarządzających, co ograniczy liczbę osób do 19-tu. Ma to przynieść 150 tys. złotych oszczędności.

Prezydent chce także żeby rady nadzorcze, oprócz tego że mniej liczne były też bardziej profesjonalne i skuteczne. Prezydent szuka też mieszkańców Słupska, którzy posiadają uprawnienia do pracy w radach nadzorczych do przesyłania do urzędu swoich życiorysów. Chce utworzyć bank ofert osób, które mają takie uprawnienia. W drodze konkursów będziemy takie osoby powoływali do rad nadzorczych – „skończy się mianowanie partyjne, polityczne, obawiam się że zbyt często mieliśmy do czynienia z nieprzestrzeganiem takich transparentnych zasad.” – powiedział R.Biedroń.

Spotkał się z inspektorami NIK-u, którzy przygotowują raport dotyczący akwaparku. „Ten raport będzie niestety bardzo krytyczny wobec miasta. Odziedziczyłem bardzo trudną sytuację z akwaparkiem. Raport będzie wskazówką, w jakim kierunku powinniśmy podejmować kolejne działania.” Nie wiadomo jednak, kiedy raport NIK-u będzie dostępny.

W grudniu ratusz zaczyna badania opinii mieszkańców na temat ich oczekiwań na temat Urzędu Miasta i świadczonych usług. Na początek będzie badana sprawa godzin otwarcia urzędu. R.Biedroń chce powołać COM czyli Centrum Obsługi Mieszkańców – ma być to całkiem nowy model świadczenia usług, wzorowanego na innych miastach w Polsce. Ma być to nowoczesna instytucja, która, usprawni komunikację między mieszkańcami a urzędnikami miasta. Mieszkaniec powinien w takim COM-ie załatwić wszystkie podstawowe sprawy związane z urzędem. Najprawdopodobniej nie będzie więc tzw. „akwarium” tuż przy wejściu do ratusza. Urząd ma się otwierać na mieszkańców. – „to miejsce nazywa się Biurem Obsługi Interesantów – mieszkaniec nie jest interesantem. To biuro zostanie zlikwidowane. Nie wyobrażam sobie, że za moich rządów i tak otwartej ekipy – będziemy nazywali mieszkańców interesantami” – powiedział prezydent Słupska.

Miasto musi dopłacić do ringu 9,5 mln złotych, a nie 17 mln – jak było w zapowiedziach na poprzedniej sesji. Otrzyma refundację w wysokości 1,9 mln złotych i będzie mogło opłacić jeszcze ze starego budżetu brakującą fakturę na 7,9 mln.

Biuro prawne przygotowuje regulamin funkcjonowania rad, które prezydent Biedroń obiecywał podczas kampanii wyborczej. Pierwsza będzie powołana Rada Seniorów, najprawdopodobniej na sesji styczniowej Rady Miasta, która ma już przygotowany projekt.

Robert Biedroń zaprasza mieszkańców na wyjątkowy sylwester z Magdą Gessler.

Przedstawił też Katarzynę Pawlicką, nową asystentkę która będzie pomagała mu w organizacji pracy.

Udostępnij.