37Tysiące mieszkańców Bytowa i okolic odwiedziło w niedzielę Mikołajkową wioskę LEADERA, którą zorganizowała Fundacja Partnerstwo Dorzecza Słupi na rynku w Bytowie z okazji pięciolecia wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju. Było się czym pochwalić.

Mikołajkowa wioska LEADERA była jednocześnie podsumowaniem pięciu lat wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju, która ma miejsce na obszarze 19 gmin Pomorza Środkowego. Polegała ona m.in. na tym, że mieszkańcy wsi mogli pozyskiwać fundusze unijne na realizację swoich pomysłów. Dzięki projektom w kilkudziesięciu miejscowościach powstały m.in. place zabaw, drogi rowerowe, świetlice wiejskie, miejsca rekreacyjne, siłownie pod gołym niebem, skatepark z prawdziwego zdarzenia, ale również dofinansowano zakup instrumentów muzycznych, zbudowano sieć dystrybucji zdrowych produktów lokalnych, promowano lokalnych twórców i wiele innych ciekawych inicjatyw.  

Każdy, który w niedzielę przyszedł na rynek w Bytowie mógł przekonać się jak LEADER w ciągu ostatnich pięciu lat pozytywnie wpływa na zmianę mentalności pomorskiej wsi. Przez cały dzień przewinęło się kilka tysięcy osób, które zobaczyły m.in. występy artystyczne lokalnych zespołów, dowiedziały się czym jest geocaching, zobaczyły filmy przedstawiające zrealizowane projekty Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi. Ponadto częstowano lokalnymi specjałami, czy można było wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, czy kupićręcznie wykonane ozdoby świąteczne.

 

Udostępnij.