Młodzież ze słupskiego Mechanika uczestniczy w programie profilaktycznym uczącym jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi i jąder. Wiedzę teoretyczną mogą zweryfikować przy pomocy specjalnych fantomów.

fot. M.Wirkus

fot. M.Wirkus

Zespół Szkół Logistycznych i Mechanicznych w Słupsku realizuje program „Sprawdzam. Badam. Żyję.”. W ramach tej inicjatywy uczniowie mogą zapoznać się z wczesną profilaktyką raka piersi i jąder. Podczas zajęć poruszany jest aspekt samobadania. Prowadzący zajęcia prezentują film instruktażowy, następnie zadaniem uczniów jest znalezienie zmiany na specjalnych fantomach.

Zdaniem pomysłodawców projektu rozmowa na temat nowotworów jest ważna, bo młodzieży często wydaje się, że ich ten problem nie dotyczy. Zdaniem Justyny Lupy, koordynatorki programu młodzi ludzie przekonani są, że choroby nowotworowe to przypadłość wieku. Często skłonni są uważać, że młodość stanowi dla nich naturalną barierę ochronną przed takimi zachorowaniami. „Dlatego warto było wprowadzić program «Sprawdzam. Badam. Żyję», żeby zdawali sobie sprawę, że już młodzież w wieku 15-16 lat może zachorować na raka piersi czy jąder” ‒ oceniła wartość programu Justyna Lupa.

 To fantomy które mają tkankę zbliżoną do naturalnej. Mają zmiany chorobowe czyli nowotwory i poprzez samobadanie młodzież będzie mogła wyczuć te zmiany. Też chcemy pokonać u uczniów lęk przed samobadaniem. – powiedział Dariusz Wambier – pedagog szkolny.

Rozpoznawanie zmian nowotworowych to nie jedyny program profilaktyczny realizowany w słupskim Mechaniku. Koordynatorka działania Justyna Surmacz wymienia inne inicjatywy, m.in. „Mam haka na raka” czy edukację w zakresie zakażenia wirusem HPV.

Pozostaje mieć nadzieję, że edukacja przełoży się na działania. Realizacja programu w Mechaniku jest możliwa dzięki środkom finansowym z funduszu „Akumulator Społeczny”.

Udostępnij.