Sankt Petersburg / fot. archiwum

Katedra w Sankt Petersburgu / fot. internet

Z dala od wielkiej polityki, o relacjach polsko-rosyjskich, w perspektywie poglądów ludzi nie państw, rozmawiać będziemy w Słupsku i Ustce w październiku i listopadzie. Słupski Ośrodek Kultury zaprasza na cykl wydarzeń pt. „Wzajemne fascynacje polsko-rosyjskie”, podczas których prowadzić będziemy dialog z naukowcami, podróżnikami, fascynatami kultury polskiej oraz rosyjskiej. Zaprezentujemy filmy oraz spektakle  teatralne.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

Pragniemy przede wszystkim pokazać ludzi – z ich pasjami, zauroczeniami, przemyśleniami odnośnie Polaków i Rosjan. Na wykłady połączone z panelem dyskusyjnym zapraszamy młodzież, dorosłych, wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się co łączy, a co dzieli dwa państwa wschodnie – to ważne spotkania, szczególnie w tak gorąco-politycznym okresie.

 • 1 października godz. 12:00 Herbaciarnia w Spichlerzu Richtera
  2 października godz. 12:00 Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

„Nad Bajkał w sukience”

Martyna Rydel opowie o swojej wyprawie życia, którą od początku do końca zaplanowała całkiem sama. O noclegach w prawdziwym rosyjskim akademiku, zwiedzaniu całej Moskwy na motorze, spotkaniu z policją, Stalinem, Leninem, Putinem oraz… 10 dniach spędzonych w kolei transsyberyjskiej. Złamie stereotyp „przeciętnego” Rosjanina i spróbuje przekonać do wyższości rzekomo zacofanego wschodu nad „postępowym” zachodem.

Prezentowana, miesięczna podróż do Rosji opierała się na międzynarodowym wolontariacie w Perm, podczas którego odnawiała mieszkania ofiar politycznych represji, a także tworzyła muzeum więzienia NKWD Perm – 36.

Martyna Rydel – trójmiejska studentka, dziennikarka, autorka bloga kulturoznawczo–podróżniczego na własnym przykładzie udowadnia, że samotne dalekie podróże są jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Bez znajomości języka i bez pieniędzy.

 • 11 października godz. 11:00Teatr Rondo

Otwarcie wystawy poświęconej Włodzimierzowi Wysockiemu

 • 11 października godz. 12:00 Teatr Rondo

„Przez Słupsk do Witkacji i dalej”

Natalia Yakubova  posługuje się w tytule spotkania terminem „Witkacja” wprowadzonym przez Jana Błońskiego żeby określić teren jej zainteresowań, w których Witkacy został punktem startowym, ale nie zawsze docelowym. Ważnym przystankiem w tej podroży był Słupsk: od konferencji witkacowskiej w r. 1994 zaczęło się jej pierwsze stypendium w Polsce. Punkt przełomowy też znajduje się na Pomorzu: w Szczecinie, gdzie w Książnicy Pomorskiej zapoznała się z tzw. pamiętnikiem Heleny Czerwijowskiej. Stamtąd już tylko krok do dzisiejszych zainteresowań, czyli do badania biografii Ireny Solskiej, o czym opowie szczegółowo.

Razem z Natalią Yakubowa zastanawiać będziemy się także wjaki sposób daje się przekazywać swoje fascynacje teatrem współczesnym innej kultury, a też współdziałać na polu wymiany kulturowej w tym zakresie? Podczas spotkania Pani Natalia podzieli się własnym doświadczeniem, w którym ważną rolę odegrała transformacja społeczna końca lat 1980-– polowy 1990-ch.

Natalia Jakubowa jest teatrologiem, absolwentką Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej „GITIS”, gdzie też skończyła studia podyplomowe broniąc dysertacje „Witkacy i kultura Młodej Polski” (1996). Od r. 1994 jest pracownikiem naukowym Działu Sztuki Europy Środkowej Instytutu Wiedzy o Sztuce w Moskwie. Zajmuje się przede wszystkim teatrem Polski i Węgier. Jest autorką książek „O Witkacym” (Warszawa, IBL, 2010), i „Teatr epohi peremen w Polsze, Wengii i Rossii” 1990-2010 (Teatr epoki przemian w Polsce, na Węgrzech i Rosji, Moskwa, 2014) a też licznych artykułów w prasie, m.in. w polskich czasopismach Didaskalia, Teatr, Dialog, Pamiętnik literacki. Obecnie korzystając z Mari Curie Fellowship zajmuje się badaniem biografii Ireny Solskiej.

 • 14 października godz. 18:00Kino Rejs

 „Persona non grata” reż. Krzysztof Zanussi

Z powodu pogrzebu żony do kraju powraca Wiktor, pełniący funkcję polskiego ambasadora w Urugwaju. Tutaj spotyka dawnego przyjaciela, Olega – rosyjskiego wiceministra spraw zagranicznych, którego podejrzewa o romans ze zmarłą małżonką oraz szpiegostwo na rzecz ZSRR.

 • 15 października godz. 19:00 Teatr Rondo

„Łagodna” Teatr Ecce Homo, reż. Stanisław Miedziewski
(bezpłatne wejściówki do odbioru w Teatrze Rondo)

 • 18 października godz. 12:00 Teatr Rondo

Podróżowanie i praktyka studencka – czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym.

Katarzyna Bochno ma 24 lata jest absolwentką studiów na kierunku wschodoznawstwo. W czerwcu obroniła pracę magisterską na kierunku europejska spec. Europa Środkowa i Wschodnia. Jej fascynacja Rosją rozpoczęła się już w szkole podstawowej – wówczas zaczęła uczyć się języka rosyjskiego. Do nauk rosyjskiego powróciła już na dobre w liceum, również w liceum rozwijała swoją wiedzę na temat Rosji, a studia poświęcone byłym krajom ZSRR okazały się być tego naturalna konsekwencją. Obecnie pracuje w dziale handlu zagranicznego na stanowisku specjalisty ds. rynków rosyjskojezycznych.

Językowo pożyteczna Rosja

Anna Grzesiek jest absolwentką filologii romańskiej oraz wschodoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Choć tematycznie dość odległe od siebie, kierunki studiów odzwierciedlają jej chęć nauki i poznawania coraz to nowych, innych rzeczy. Pasja do nauki języków zaczęła kształtować się prawdopodobnie w liceum, gdzie miała okazję uczyć się języka angielskiego, francuskiego i łaciny. Już wtedy, wyjazdy na wymiany szkolne uzmysłowiły Ani jak dużą radość i satysfakcję przynosi podróżowanie i porozumiewanie się w języku obcym. Rosyjskiego chciała uczyć się od zawsze, gdy wreszcie nadarzyła się ku temu okazja, postanowiła jak najszybciej sprawdzić swoje siły i wyjechała na kurs do Moskwy, potem na wymianę na Ukrainę. Obecnie pracuje w centrum finansowym obsługującym ponad 15 krajów europejskich, gdzie codziennie mam możliwość mówić w obcym języku.

Rosyjskie reportaże, kino, muzyka

Agata Lubawy absolwenta wschodoznawstwa UAM w Poznaniu opowie o swoich przygodach z rosyjską kulturą i sztuką.

 • 21 października godz. 18:00 Kino Rejs

„Tlen” reż. Iwan Wyrypajew

 • 27 października godz. 12:00 Akademia Pomorska w Słupsku
  28 października godz. 12:00 Centrum Aktywności Twórczej

Spotkanie z Iną Panek

Inna Panek – absolwentka malarstwa oraz filologii rosyjskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, doktorantka na Uniwersytecie w Brnie.

 • 28 października godz. 18:00 Kino Rejs

„Aelita” reż. Jakow Protazanow
(muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka)

 • 18  listopada godz. 12:00 Teatr Rondo

Dlaczego Lenin zmarł, a Stalin nie. Dylematy pamięci zbiorowej współczesnych Rosjan

Spotkanie z  dr Ivanem Peshkovem ekonomistą i antropologiem społecznym z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 • 19 listopada godz. 12:00 Akademia Pomorska w Słupsku

Spotkanie z  dr Ivanem Peshkovem

Pomiędzy amnezją a afazją. Pamięć i zapomnienie na granicy rosyjsko – chińskiej

Udostępnij.