fot. Kanał 6

Zerwijmy Łańcuchy apelują obrońcy zwierząt / fot. Krzysztof Tomasik

Trzymanie psa na uwięzi jest niezgodne z prawem, niebezpieczne i powoduje cierpienie. OTOZ Animals Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Słupsku wraz z przyjacielami zwierzaków przeprowadzili akcję „Zerwijmy Łańcuchy”.

W niedzielę na placu Zwycięstwa w Słupsku każdy mógł się przekonać chociaż przez chwilę jak cierpi pies uwiązany na kilku metrach kwadratowych. W trakcie demonstracji ustawione były budy z łańcuchami, i każdy chętny mógł przypiąć się do budy i przekonać się, jak wygląda prawdziwe psie życie.

Od 1 stycznia 2012 roku obowiązuje w Polsce nowe prawo. Zgodnie z art. 9 Ustawy o ochronie zwierząt:

Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.

Jeżeli właściciel na terenach wiejskich nie posiada ogrodzonej posesji, jest zobowiązany do wyprowadzania psa na spacer. Przepis spełnia również funkcję edukacyjną, chociaż kary są dotkliwe. Za niedopełnienie wymogu spuszczania psa z uwięzi możemy zapłacić nawet do 5000 zł grzywny (art. 37 ust.1 Ustawy o ochronie zwierząt; art.24 &1 Kodeksu wykroczeń), zaś ciągłe i stałe przetrzymywanie psów na łańcuchu jest uznane za znęcanie się nad zwierzęciem, za które grozi nawet do 2 lat więzienia ( art. 35 Ustawy o ochronie zwierząt).

Udostępnij.