fot. SOK Słupsk

Tak powstawała rzeźba „Nasz Wspólny Dom” /  fot. SOK Słupsk

Rękoma instruktorów Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury, wolontariuszy ale też dzieci i okolicznych mieszkańców, na kulturalnym podwórku, powstaje gliniana rzeźba „Nasz wspólny dom”.  W sobotę 27 września postument zapłonie żywym ogniem. Plenerowy wypał rzeźby to jedna z licznych atrakcji, które przygotowała Pracownia Ceramiczna podczas hucznych obchodów swojego 10-lecia. Wstęp wolny!

Oficjalne obchody radosnych urodzin Pracowni Ceramicznej rozpoczną się o godz. 14:00 w sobotę 27 września 2014. Swoje refleksje i wspomnienia o Pracowni przedstawią osoby, które najbardziej zaangażowały się w idee powstania i funkcjonowania obiektu. Usłyszymy opowieści i anegdoty byłych i obecnych pracowników, dyrektorów i wielu innych ludzi z szerokiego grona związanych z Pracownią Ceramiczną. Zaraz po rozmowie otwarta zostanie  wystawa prac uczestników zajęć.

Zapraszamy

Zapraszamy

Następnie wszyscy goście będą mogli wziąć udział w bezpłatnych warsztatach rękodzielniczych. Na kulturalnym podwórku, pod okiem instruktorów będzie można lepić z gliny, filcować, pomalować tradycyjne wzory słupskiej ceramiki oraz na chwilę zostać „archeologiem” poszukującym ceramicznych łupin.

Przez cały czas działać będzie „aleja twórców” gdzie lokalni artyści rękodzielnicy prezentować będą swoje wyroby. To znakomita okazja aby kupić niezwykłe i oryginalne precjoza, które ozdobią nasze domy albo staną się niezapomnianym prezentem dla bliskich.

Z czasem obchody staną się bardzo gorące, a to za sprawą Tomasza Wyganowskiego, który zaprezentuje na żywo wypał ceramiki techniką raku. To bardzo stara i niezwykle efektowna metoda utwardzania gliny, dokonywana we własnoręcznie stworzonych piecach, przy użyciu szybkiego ogrzewania i schładzania glinianych wyrobów. Efekty tak powstałych prac znacznie różnią się od tradycyjnego wypału, a dodatkowo pozwalają publiczności obejrzeć, ze szczegółami, proces tworzenia ceramiki z użyciem ognia.

Podczas obchodów 10-lecia Pracownia Ceramicznej nie może oczywiście zabraknąć tradycyjnej ceramiki słupskiej, której wyrobem, od czasu odnalezienia i rekonstrukcji zabytkowych naczyń słupskich, zajmuje się Pracownia Ceramiczna SOK. Aneta Kostka, na co dzień trudni się sztuką zdobienia ceramiki słupskiej, zdradzi niektóre z tajników swojej pracy, podczas pokazu malowania.

Tomasz Popławski, który na co dzień toczy słupską ceramikę odsłoni na chwilę swój warsztat ukazując, jak z kawałka bezkształtnej gliny powstają słupskie naczynia. Natomiast Karol Necel z Muzeum Ceramiki Kaszubskiej, który przed laty podjął się trudu rekonstrukcji wzorów ceramiki słupskiej zaprezentuje swój autorski pokaz garncarski.

Podczas radosnych zabaw towarzyszyć nam będą piękne głosy słupskich solistek i solistów, znanych świetnie słupszczanom z koncertów Otwartej Sceny SOK.

Obchody potrwają aż do godziny 19:00, kiedy to nastąpi finał odsłonięcia ognistej rzeźby „Nasz wspólny dom” zbudowanej wspólnym wysiłkiem pracowników i wolontariuszy Pracowni Ceramicznej oraz okolicznych mieszkańców. Rzeźba wypełni się żywym ogniem, który ma nie tylko efektownie utrwalić glinę, z której powstała, lecz także pokazać, że dzięki „żarowi bijącemu z Pracowni Ceramicznej powstała trwała i piękna wspólnota ludzi.

Pracownia Ceramiczna Słupskiego Ośrodka Kultury

Pracownia Ceramiczna Słupskiego Ośrodka Kultury rozpoczęła swoją działalność w sierpniu 2004 r. Głównymi inicjatorami jej utworzenia byli Marzenna Mazur i Henryk Soja z Muzeum Pomorza Środkowego. Opracowali oni projekt przywrócenia, propagowania i rozwijania słupskiej ceramiki. Powstanie Pracowni wspierały również ówczesne władze Słupska. Zakupu sprzętu i wyposażenia dokonano dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury.

W bardzo krótkim czasie pracownię zdominowali sympatycy glinianych zabaw. Zajęcia warsztatowe cieszyły się ogromną popularnością wśród małych i dużych, a instruktorzy prowadzili tyle grup, na ile pozwalały im możliwości lokalowe i przerobowe pracowni. Już po pierwszych kilku miesiącach jasne było, że aby sprostać wymaganiom słupszczan, potrzebny jest większy lokal.

Perspektywa powiększenia budynku pracowni pojawiła się wraz z rozpoczęciem przez Miasto Słupsk wdrażania projektu „Rewitalizacja Traktu Książęcego w Słupsku w obrębie I obszaru problemowego Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2009-2015″. Dzięki tej ogromnej inicjatywie w planach rewitalizacyjnych znalazł się również budynek Pracowni Ceramicznej SOK. Pierwszy budynek pracowni został zrównany z ziemią, a na jego miejscu w 2012 stanął obecny nowoczesny obiekt.

Udostępnij.

Notice: Korzystanie z get_currentuserinfo uznawane jest za przestarzałe od wersji 4.5.0! Zamiast tego użyj wp_get_current_user(). in /home/gryfstro/domains/gryf24.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 3879