fot. SOK Słupsk

fot. SOK Słupsk

Z wielką radością donosimy, że monodram „Od przodu i od tyłu” wyreżyserowany przez Stanisława Miedziewskiego z rolą Mateusza Nowaka został wybrany najlepszym spektaklem na 12. Ogólnopolskim Przeglądu Monodramu Współczesnego w  Warszawie.

Spektakl, prezentowany był po raz pierwszy w Teatrze Rondo 27 marca br. podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru. Przedstawienie powstało w kooperacji z DDK Lublin.

Jest to sceniczna adaptacja powieści Karola Zbyszewskiego „Niemcewicz od przodu i tyłu” w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka.

Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej pracy Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów.

Udostępnij.