Daniel Zielonka prezentuje swoją nalewkę jabłkową.

Daniel Zielonka prezentuje swoją nalewkę jabłkową.

W sobotę w Swołowie – stolicy Krainy w Kratę tysiące mieszkańców regionu bawiło się na Święcie Plonów gminy Słupsk, które połączone było z VII Regionalnym Konkursem na Pomorską Nalewkę. 

Do Swołowa już tradycyjnie przybyły tłumy. Tym razem poza zwiedzaniem muzealnych zagród główną atrakcją były dożynki gminy Słupsk. Wśród zaproszonych gości, poza panią wójt Barbarą Dykier, sołtysami był również Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Każde sołectwo gminy wiejskiej Słupsk wystawiło swoje stoisko, na którym można było spróbować lokalnych przysmaków m.in. pysznych ciast, przetworów owocowo-warzywnych, swojskich potraw – grochówki, chleba ze smalcem, czy chłopskiego jadła. Ponadto sprzedawano też rękodzieło ludowe oraz książki… za złotówkę.

Po raz pierwszy na gminnych dożynkach swoje stoisko miało Centrum Terapeutyczno Prawne Interios, które oferuje bezpłatną pomoc prawną i psychologiczną osobom pokrzywdzonym przestępstwem i ich rodzinom. Informacji udzielał również radca prawny Piotr Pawłowski, który jest przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji do spraw Orzekania o zdarzeniach Medycznych w województwie pomorskim. Komisja to alternatywa dla pacjentów pokrzywdzonych błędem medycznym, których nie stać długoletnie i wyczerpujące walki sądowe ze szpitalami o odszkodowanie. Dzięki działalności komisji sprawa roszczeń jest załatwiana w ciągu kilku miesięcy.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stoiska wystawców, którzy prezentowali nalewki w VII Regionalnym Konkursie na Pomorską Nalewkę. Każdy mógł spróbować tych specyficznych lokalnych wyrobów alkoholowych. Z roku na rok konkurs przyciąga coraz więcej uczestników, którzy chcą pochwalić się swoimi domowymi przepisami. W tym roku po raz pierwszy udział w konkursie wziął Daniel Zielonka ze Słupska, który razem z ojcem Romanem pokazali jak można zrobić na złość prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi i wykorzystać polskie jabłka.

To nalewka z polskich jabłek,w stu procentach naturalna, bez żadnych dodatków, bez chemii i barwników – mówi Daniel Zielonka ze Słupska. – W naszej rodzinie robimy ją już od kilkudziesięciu lat i przez ten czas recepturę dopracowaliśmy do perfekcji. 

Daniel zdecydował się na wzięcie udziału w konkursie, bo chciał zobaczyć jakim zainteresowaniem cieszą się tego typu wyroby domowe. Okazało się, że wielkim.

Przeszło to moje oczekiwania, ludzie próbowali i zachwalali nasz rodzinny produkt – mówi pan Daniel. – Bardzo się z tego cieszę i najprawdopodobniej zajmę się profesjonalnie jej produkcją.

Podczas Święta Plonów na specjalnie wyeksponowanych stołach zaprezentowano również wieńce dożynkowe oraz okolicznościowe chleby dożynkowe. W kategorii na najlepszy wieniec konwencjonalny pierwsze miejsce zajął wieniec sołectwa Kukowo, drugie miejsce wieniec sołectwa Grąsino a trzecie sołectwa Bierkowo.

W kategorii na wieniec niekonwencjonalny pierwsze miejsce zajął wieniec z Wiklina, drugie wieniec z Włynkowa, trzecie z Jezierzyc Wieś. Najładniejszy chleb dożynkowy przygotowało sołectwo Bydlino, drugie miejsce zajął chleb z sołectwa Bruskowo Małe a trzecie z Bruskowa.

 

Udostępnij.