Podpisanie umowy

Podpisanie umowy pomiędzy woj. pomorskim a firmą Newag S.A. / fot. UM Gdańsk

Jeszcze w tym roku na pomorskie tory trafią zmodernizowane cztery elektryczne zespoły trakcyjne typu EN57. To efekt podpisanej we wtorek 12 sierpnia, w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku umowy pomiędzy Województwem Pomorskim a firmą NEWAG S.A. z Nowego Sącza.  Niestety zmodernizowane pociągi będą kursować na trasie Gdynia-Elbląg-Olsztyn oraz Gdynia-Bydgoszcz.

Wizualizacja składu fot. NEWAG

Wizualizacja składu / fot. NEWAG

Umowę podpisali Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski oraz Prezes Zarządu NEWAG S.A. Zbigniew Konieczek.

Modernizacja czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych wpisuje się w cały szereg projektów taborowych realizowanych przez Województwo Pomorskie takich jak: zakup taboru do obsługi linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (10 sztuk), zakup taboru do obsługi linii Malbork – Grudziądz (4 sztuki)mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Planujemy także w ramach regionalnego programu strategicznego „Mobilne Pomorze” kolejne zakupy elektrycznych zespołów trakcyjnych (34 sztuki), czy też wsparcie dla modernizacji taboru SKM (21 sztuk). Wszystkie te działania zmierzają do wymiany na nowoczesny przestarzałego taboru, funkcjonującego w naszym regionie.  Dzięki takim inwestycjom mieszkańcy będą mogli korzystać z transportu kolejowego, który charakteryzuje się najnowszymi rozwiązaniami technicznymi i jest przyjazny dla pasażerów.

Pojazdy zostaną dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, w przedziałach pasażerskich i służbowych zamontowane zostaną nowe, wysokie ergonomiczne siedzenia z podłokietnikami, z wysoką odpornością na uszkodzenie (dewastację). W każdym z pojazdów zamontowane zostaną nowe kabiny WC z obiegiem zamkniętym przystosowane dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się (zgodnej z TSI PRM). Zmodernizowane EN57 wyposażone będą w nowoczesny system informacji pasażerskiej (tablice kierunkowe LED zewnętrzne  i tablice wewnętrzne LCD z bieżącą informacją o trasie i lokalizacji pociągu) oraz cyfrowy monitoring wnętrza pojazdu z rejestracją obrazu. Przestrzeń pasażerska, przedziały służbowe i kabina maszynisty będą w całości  klimatyzowane. Nowe EN57 posiadały  będą 168 miejsc siedzących, 2 miejsca na wózki i 6 miejsc na rowery.

Wnętrze zmodernizowanego pociągu / fot. Newag

Wnętrze zmodernizowanego pociągu / fot. Newag

Kompleksowa przebudowa Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych serii EN57 sprawi, że w niczym nie będą one przypominały swoich pierwowzorów. Znacząco zmieni się ich wygląd, komfort podróżowania oraz komfort pracy maszynistypowiedział Zbigniew Konieczek, prezes NEWAG S.A.Standardem modernizowanych przez nas EN57 jest  nowa funkcjonalna kabina maszynisty z nowoczesnym, ergonomicznym pulpitem wyposażonym w  elektroniczny system diagnostyki i elektroniczny rozkład jazdy.

Wartość podpisanej umowy to 30 405 600 zł brutto. Zmodernizowane pojazdy zostaną przekazane przewoźnikowi w ciągu 110 dni od daty podpisania umowy.

Modernizacja czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych realizowana jest w ramach projektu „Zakup i modernizacja kolejowego taboru pasażerskiego o napędzie elektrycznym, do obsługi połączeń międzyregionalnych na obszarze co najmniej dwóch województw”, dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 (umowa o dofinansowanie podpisana została w dniu 30 czerwca 2014 roku). Projekt obejmuje zakup i modernizację ośmiu elektrycznych zespołów trakcyjnych.  Zakupy taboru (8 sztuk objętych projektem) zostały zrealizowane w latach 2010-2012, z czego cztery zostały już zmodernizowane w latach 2011-2012. Wartość całkowita projektu to 70,16 mln zł, kwota dofinansowania to 40,44 mln zł. Planowana modernizacja dotyczy ostatnich 4 pojazdów z projektu.

źródło: Urząd Marszałkowski woj. pomorskiego

Udostępnij.