fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Zespół archeologów podwodnych i nurków Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, kierowany przez Tomasza Bednarza badało na Morzu Bałtyckim wrak oznaczony F53.31. Podczas prac odkryto m. in. zakorkowaną butelkę kamionkową z emblematem „Selters” – dostawcy ekskluzywnej wody sodowej z rejonu gór Taunus (Niemcy). Po badaniach zawartości odkryto że to jednak 14% alkohol.

Butelka o pojemności ok. 1 litra została wykonana w miejscowości Ransbach, oddalonej o 40 km od źródeł wody Selters. Wytwórcę ustalono dzięki odczytaniu, pod głównym emblematem „Selters HN”, litery R oraz liczby 25, identyfikujących tego producenta. W latach 1806 -1830 (w czasie, kiedy butelki tego typu wytwarzano) wszystkie małe wytwórnie w rejonie gór Taunus wyprodukowały łącznie do dwóch milionów takich kamionkowych butelek.

Cenne znalezisko, które pochodzi z pierwszych dekad XIX wieku, wzbudziło duże zainteresowanie medialne. Artykuły o „Seltersie” pojawiły się m.in. w Rzeczpospolitej, Frankfurter Allemaigne Zeitung, Daily Telegraph, Frankfurter Neue Presse, Mittelbayerishe.de i Spiegel.de. Informację o znalezisku opublikował program Discovery, „Teleexpress” i prestiżowy portal archeology.org. Burmistrz miasta Niederselters (Hesja, Niemcy) reprezentujący jednocześnie Muzeum Wody Selters przesłał kierownikowi prac Tomaszowi Bednarzowi gratulacje oraz najnowszą książkę o wodzie Selters.

Na początku lipca kamionkowa butelka, wraz z jej zawartością, została przekazana do badań laboratorium chemicznemu J.S. Hamilton w Gdyni. Badania miały na celu potwierdzenie, czy zawartość butelki stanowi oryginalna woda mineralna, czy też butelka została wtórnie napełniona.

Po kilku tygodniach laboratorium przekazało wstępne wyniki badań, z których wynika, że w butelce znajduje się 14 procentowy destylat alkoholowy, prawdopodobnie rozcieńczony wodą. Jej skład chemiczny odpowiada składowi wody sodowej Selters z XIX wieku. Kolejne analizy ustalą, czy alkohol (przypuszczalnie jenever lub wódka) rzeczywiście był rozcieńczony tą wodą. Ostateczne wyniki badań laboratorium J.S. Hamilton będą znane na początku września i zostaną ogłoszone na konferencji prasowej.

źródło: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Udostępnij.