fot. Kanał 6

fot. Kanał 6

Rozpoczął się remont zabytkowej kaplicy na starym cmentarzu w Słupsku. Z tego powodu budynek będzie zamknięty do 18 sierpnia. Ceremonie pogrzebowe, które miały odbyć się w tej budowli, zostały przeniesione do kaplicy na nowym cmentarzu.

Kaplica na starym cmentarzu w Słupsku powstała pod koniec XIX wieku. Choć na pierwszy rzut oka wygląda bardzo dobrze, co jakiś czas konieczne są w niej prace remontowe. Obecnie roboty naprawcze prowadzone będą zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektu. Ich koszt wyniesie łącznie około 118 tysięcy złotych. W zakresie remontu przewidziano wymianę rynien spustowych, uszkodzonych cegieł, okopanie budynku i częściową izolację fundamentów, a także przegląd całego stanu technicznego kaplicy. Marcin Grzybiński, zastępca dyrektora Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku przypomniał, że budynek znajduje się pod ochroną konserwatorską, dlatego prace wykonywane być muszą pod nadzorem konserwatora zabytków.

Prowadzenie robót budowlanych nie pozwala, aby w tym samym czasie udostępniać kaplicę do uroczystości pogrzebowych. Dlatego przy wszystkich planowanych na starym cmentarzu pochówkach ceremonie organizowane będą w kaplicy na nowym cmentarzu pod Bierkowem. Zarządcy słupskich nekropolii obiecują, że uczestnicy pogrzebów będą mieli zapewniony bezpłatny okazjonalny transport. Marcin Grzybiński z ZIM zapewnia, że przed każdym zaplanowanym na starym cmentarzu pochówkiem autobus zabierze żałobników ze znajdującej się w obrębie nekropolii Alei Świerkowej na nowy cmentarz – gdzie wystawione będą zwłoki, a następnie odwiezie ich z powrotem, by mogli uczestniczyć w dalszej ceremonii pogrzebowej. Przy kaplicy każdorazowo zamieszczane będą informacje o zmianach w organizacji pochówków, tak aby każdy zdążył przejść na wewnętrzny przystanek autobusowy i mógł specjalnym transportem dotrzeć na nowy cmentarz. „Tak do skutku – dopóki remont się nie zakończy – będziemy to organizować” – poinformował przedstawiciel ZIM.

Wykonanie remontu kaplicy na starym cmentarzu zaplanowano do 18 sierpnia. Ekipa remontowa zaznacza jednak, że termin ten może się przesunąć, jeśli się okaże, że trzeba wykonać dodatkowe prace, których wcześniej nie przewidziano.

źródło: Kanał 6

Udostępnij.