fot. Kanał 6

fot. Kanał 6

Władze gminy Kobylnica mają nie lada problem. Zniszczeniu ulegają lampy solarne. Straty szacuje się na około 100 tysięcy złotych. Sprawcy dewastacji do tej pory nie udało się ustalić.

Lampy solarne to rozwiązanie, które coraz częściej jest praktykowane przez gminy. Cel montowania tego typu oświetlenia jest prosty – przede wszystkim ma ułatwić życie mieszkańcom miejsc, w których trudno o montaż tradycyjnych lamp. Solary zostały zamontowane między innymi w gminie Słupsk i gminie Kobylnica. Niestety, w tej drugiej są notorycznie dewastowane.

Leszek Kuliński wójt gminy Kobylnica podkreśla, że w ostatnich 12 miesiącach doszło do ośmiu kradzieży bądź dewastacji drogowych kolektorów słonecznych. Tymczasem każdy z nich kosztuje około 16 tysięcy złotych. Z części zamontowanych w latach 2012 i 2013 lamp zabrano panele słoneczne i akumulatory, inne ukradziono w całości. Wartość odbudowy zniszczonego mienia znacznie obciąża budżet gminy. Łączny koszt dewastacji to kwota około 90 tysięcy złotych, ale sama naprawa przekroczy 100 tysięcy. W dużej mierze są to środki pochodzące z kasy gminnej, czyli z pieniędzy podatników. „Wstrzymaliśmy się teraz z zakupem kolejnych lamp. W roku bieżącym mieliśmy zamontować 11 lamp hybrydowych – w sumie wszystkich byłoby już około 40. Jednak dotąd, dopóki nie znajdą się sprawcy tych chamskich wybryków – bo inaczej ich nazwać nie można – powstrzymujemy się z instalacją. Będziemy montowali wyłącznie lampy solarne na placach zabaw – tam, gdzie w dużej mierze ludzie mogą ich przypilnować” – powiedział wójt Leszek Kuliński.

W związku z tym, że sprawca zniszczeń ciągle jest nieznany, władze gminy wspólnie ze słupską policją postanowiły ufundować nagrodę pieniężną osobie, która pomoże w identyfikacji wandala lub wandali.

Robert Czerwiński, rzecznik KMP w Słupsku zwrócił się z apelem do mieszkańców gminy Kobylnica, ale i innych osób, które posiadają informacje w sprawie dewastacji bądź kradzieży solarów, o pomoc w ustaleniu sprawców tego przestępstwa. „Nagroda czeka. Komendant miejski policji w Słupsku wspólnie z wójtem gminy Kobylnica wyznaczyli nagrodę pieniężną dla tego, kto przyczyni się do wyjaśnienia tej sprawy i wskazania sprawcy tych przestępstw. Nagroda wynosi 2,5 tysiąca złotych” – poinformował rzecznik Czerwiński.

Pozostaje mieć nadzieję, że sprawca szybko zostanie ukarany, a w gminie Kobylnica znów zrobi się jaśniej.

źródło: Kanał 6

Udostępnij.