W czwartek – 26 czerwca o godzinie 16 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie odbędzie się promocja książki autorstwa Leszka Walkiewicza pt. „Tajemnice militarne ziemi darłowskiej”.

tajemnice darłowaSpotkanie organizuje wydawca książki: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej w ramach cyklu Promocja Ziemi Darłowskiej poprzez wydawnictwa książkowe.

Nowo wydana książka liczy 320 stron i ponad 150 ilustracji. Znajdują się w niej m.in. informacje o największych działach kolejowych Trzeciej Rzeszy, o darłowskim poligonie, na którym testowano gigantyczne armaty „Dorę i Gustawa” i ich udziale w walkach pod Sewastopolem. Autor opisuje też stanowiska artylerii zaporowej i przeciwlotniczej, jakie zachowały się na darłowskich i bobolińskich wydmach do dzisiaj. Ponadto zamieszcza także ciekawostki dotyczące broni: V-1, V-2 i V-3 oraz prób z „córami i synami Renu” na poligonie w Rąbce.

Leszek Walkiewicz odsłania wiele tajemnic związanych z budową w darłowskiej stoczni żelbetowych statków oraz obozem jeńców wojennych w okresie II wojny światowej.

Publikacja jest owocem podpisania umowy przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Darłowskiej z Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego na dofinansowanie projektu realizowanego za pośrednictwem Darłowskiej Lokalnej Grupy Rybackiej w ramach Programu Operacyjnego PO RYBY na lata 2007-2013.

Książka wydana w nakładzie 300 egz. będzie również promowała ziemie darłowską na XVII Letnim Międzynarodowym Zlocie Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie.

Udostępnij.