W czwartek 26.06. o godzinie 12.00 na placu przed SCOPiES przy ul. Niedziałkowskiego 6 odbędzie się podsumowanie projektu „Młodzież podgrzewa” realizowanego ze środków programu „Młodzież w Działaniu” Od godz. 11.00 uczestnicy w samodzielnie przez siebie przygotowanych strojach wielkoformatowej żywności pojawią się na ulicach miasta, tworząc niecodzienne wyobrażenie o konsumowanych przez nas produktach.

fot. Bank Żywności w Słupsku

fot. Bank Żywności w Słupsku

Temat oscyluje wokół marnowania żywności przy rosnącej skali głodu na świecie i o tym będzie można porozmawiać z przedstawicielami jedzenia. Ponadto uczestnicy pokażą inną stronę działań wolontariackich niż te, ż którymi kojarzony na co dzień jest Bank Żywności. Wolontariat w tej organizacji to oprócz zbiórek żywności, udział w happeningach, działaniach edukacyjnych, warsztatach artystycznych, które rozwijają i wzmacniają samych wolontariuszy, nie tylko organizację. Chcemy podzielić się efektami naszej 10- miesięcznej pracy. Oprócz warsztatów improwizacji teatralnej, kulinarnych, filmowych, nagraniu programów o gotowaniu bez marnowania, powstały 2 happeningi, z czego ostatni zaprezentujemy już w najbliższy czwartek.

Podczas imprezy odbędzie się także projekcja filmów kulinarnych powstałych podczas projektu, zdrowa degustacja bez marnowania – przygotowana przez zaangażowanego w projekt kucharza Daniela Poświętnego i uczniów CKP w Słupsku.

W wydarzeniu wezmą udział również partnerzy wspierający działania projektu: Słupskie Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, Centrum Kształcenia Praktycznego w Słupsku, Muzeum Pomorza Środkowego, Centrum Inicjatyw Obywatelskich, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij.