Fot. Kepice.pl/Krzysztof Rosiak

Fot. Kepice.pl/Krzysztof Rosiak

Przepławka dla ryb płynących na tarło powstała na elektrowni wodnej w Biesowicach. Jej koszt – dwa i pół miliona złotych pokrył koncern Energa. 

Dzięki przepławce ryby, wędrujące na tarło z dolnej części rzeki na górną, ominą teraz elektrownię, co znacznie zwiększy ich szanse na rozmnażanie. Inwestycję prowadziła spółka Energa Wytwarzanie, prace rozpoczęły się pod koniec stycznia a zakończyły na początku czerwca.

Prace kosztowały dwa i pół miliona złotych – mówi Krzysztof Przychodzień, specjalista ds. hydrotechniki w Energa Wytwarzanie. – Długość przepławki to około 170 metrów.

Elektrownia „Biesowice” została uruchomiona w 1905 roku i jest najstarszą na Wieprzy. Pracowała początkowo tylko dwa lata – po jej uruchomieniu została rozmyta zapora ziemna w czasie przejścia katastrofalnej fali powodziowej. Wkrótce podjęto się odbudowy zapory, tym razem o konstrukcji ziemno-betonowej i długości 120 m. Elektrownia wznowiła pracę już w 1908 roku. Ekspolatowana była nieprzerwanie do roku 1945, kiedy to zdemontowano turbiny i wywieziono je do ZSRR. Ponowne wyposażenie i uruchomienie elektrowni miało miejsce w 1954 roku. W 1985 roku zwiększono moc elektrowni o 41 kW instalując turbinę rurową (budynek Biesowice II). Elektrownia pracuje do dziś i jest jedną z czterech elektrowni wodnych na Wieprzy eksploatowanych przez spółkę „Energa Elektrownie Wodne Słupsk”.

Elektrownia jest udostępniona do zwiedzania (poniedziałek-sobota: 10:00-15:00 lub po wcześniejszym uzgodnieniu).

Dane techniczne

  1. średni przepływ: 8,3 m3/s
  2. moc instalowana: 503 kW
  3. spad: 5,1 m
  4. ilość turbozespołów: 4

źródło: kepice.pl, wilipedia.pl

 

Udostępnij.