Cierniowy okręg Fot. Kotka na Szpilkach

Cierniowy okręg / Fot. Kotka na Szpilkach

Mityczny Narcyz był tak piękny, że wzbudzał zachwyt zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Pewnego razu, gdy pochylił się nad strumieniem, ujrzał w odbiciu wody swe oblicze i odtąd kochał miłością niespełnioną tę niezwykła postać, której wcześniej nie znał.

Tematem wystawy w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie było spojrzenie artysty na samego siebie. Dowolność wyboru formy zaowocowała pracami budzącymi skrajne często uczucia u odwiedzających. Byłam świadkiem oburzenia, zachwytu, obrzydzenia czy rozbawienia. Widziałam zawstydzone uśmiechy, spuszczony wzrok i zaciekawienie. Dla mnie obcowanie z tymi dziełami było rozkoszą wynikająca z poznania artystów w ich najintymniejszych momentach. Splecione nagie ciała, urządzenia do masturbacji, korony cierniowe czy wieniec pogrzebowy często szokowały swym bezwstydem, dwuznacznością. Perwersja i świętość, sacrum i profanum, duchowość i cielesność, śmierć i życie.

Mamy wkodowany wstyd, kiedy widzimy nagość spuszczamy wzrok zerkając jedynie ukradkiem. Artyści zaproszeni do udziału w wystawie przekraczają granice, bawią się z widzem, prowokują go. Pokazują, że pogodzenie się ze swoim pięknem, jakiekolwiek jest, jest sprawą naturalną i oczywistą. Składamy się z niedoskonałości i to one czynią nas wyjątkowymi. Podobno najtrudniej jest kochać samego siebie, ja z tym problemów nie mam.

Wśród zaproszonych artystów są m.in.: Maurycy Gomulicki, Katarzyna Kozyra, Edward Dwurnik, Zbigniew Libera, Dorota Nieznalska, Józef Robakowski, Jacek Sempoliński, Adach Adam, Łazarczyk Magdalena.

Kurator wystawy: Bogusław Deptuła

Kotka na Szpilkach

 

Udostępnij.