fot. sxc.hu

fot. sxc.hu

Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski zwrócił się do władz samorządowych o podjęcie działań, które przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na plażach i kąpieliskach Pomorza.

Wojewoda prosi, aby Wójtowie, Burmistrzowie i Prezydenci Miast zwracali baczną uwagę na stan przygotowań kąpielisk oraz kwalifikacje osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą. W ubiegłym roku na terenie województwa pomorskiego odnotowano 61 utonięć.

Treść listu wojewody pomorskiego Ryszarda Stachurskiego:

 „Przed nami sezon letni. Już wkrótce województwo pomorskie masowo odwiedzać zaczną turyści, a dzieci i młodzież wakacyjny czas spędzać będą na plażach i kąpieliskach. Nadchodzące tygodnie, to jednak nie tylko woda, słońce i wypoczynek, ale również medialne doniesienia o kolejnych przypadkach utonięć.

W pamięci mamy rok 2013, który pod tym względem był szczególnie tragiczny. W całej Polsce życie w wodzie straciło 709 osób. W województwie pomorskim w ubiegłym roku odnotowano 61 utonięć! To liczba znacznie wyższa niż choćby w latach 2011 i 2012, kiedy w wodach Pomorza życie straciło 37 i 36 osób. Ze statystyk wynika, że do tragedii dochodzi najczęściej w miejscach niestrzeżonych, a osoby tonące nierzadko znajdują się pod wpływem alkoholu. Niestety ostatnie dni pokazały, że dramatyczne zdarzenia rozegrać się mogą również na strzeżonych kąpieliskach i basenach. Zbliżający się sezon letni powinien skłonić nas wszystkich do zastanowienia się, w jaki sposób możemy wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na pomorskich akwenach.

Pragnę zaapelować przede wszystkim do Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast, aby przed sezonem zwrócili baczną uwagę, czy funkcjonujące na ich terenie kąpieliska są właściwie zabezpieczone, a wyposażenie w środki asekuracyjne i ratunkowe odpowiada obowiązującym regulacjom prawnym. Sprawdźmy, czy osoby strzegące bezpieczeństwa kąpiących się posiadają wymagane prawem kwalifikacje. Zwracajmy również uwagę na to jak wykonują swoje obowiązki. Wyczulmy zarządców kąpielisk, aby przyglądali się pracy ratowników, których obowiązkiem jest ciągłe obserwowanie powierzonych im obszarów wodnych. Przyjrzyjmy się, czy kąpieliska – ale również miejsca, w których kąpiel jest zabroniona – posiadają właściwe oznakowania.

Mam pełną świadomość, że przyczyną dużej części utonięć jest brawura. Wiem również, że apele o zachowanie rozsądku przed wejściem do wody dają marny skutek. Wierzę jednak, że ratownicy strzegący bezpieczeństwa na obszarach wodnych są w stanie skutecznie przeciwdziałać przejawom brawury i usuwać z terenu kąpieliska osoby łamiące zasady. Choć wiem, że zza urzędowego biurka trudno ratować osobę tonącą, to wierzę, że działania zapobiegawcze, które jesteśmy w stanie podjąć pomogą zmienić te tragiczne statystyki. Okazją do omówienia stanu przygotowań do sezonu będzie spotkanie, które planuję zorganizować w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim 18 czerwca br. Wezmą w nim udział przedstawiciele poszczególnych służb, Pomorskiego Kuratorium Oświaty, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz samorządowcy z gmin zlokalizowanych w pasie nadmorskim.”

Udostępnij.