źródło: FLICKR / CC-BY/ by Saeima

źródło: FLICKR / CC-BY/ by Saeima

Brakuje krwi w słupskim krwiodawstwie. Zbliżają się wakacje i brakuje młodych krwiodawców do oddawania tego „ludzkiego leku”. Centrum Krwiodawstwa zorganizowało nawet konkursem z atrakcyjnymi nagrodami. Wystarczy do października dwa razy oddać krew.

– Zbliża się wakacyjny sezon i znów zaczynają się kłopoty z dostępnością krwi z naszym centrum. Obawiam się, że tak będzie aż do września – martwi się Marzena Harnaszkiewicz-Więckow­ska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku. – W tej chwili szczególnie dramatyczna sytuacja jest z krwią grupy O RH minus, ale i z innymi jest mało optymisty­cznie. Miejsca do poboru krwi świecą pustkami.

Słupskie centrum szuka więc sposobów, aby przyciągnąć krwiodawców. Oddając krew otrzymamy ekwiwalent czyli: osiem tabliczek czekolady i batonik, wykonają nam darmowe badania krwi, możemy mieć dzień wolny od pracy, a osobom spoza miasta zwracane są koszty przyjazdu – ale to już też nie wystar­cza.

Słupskie centrum organizuje dla krwiodaw­ców konkurs. Każdy, kto przynajmniej dwa razy do października odda w oddziałach krew, ma szansę wylosować tablet, robota kuchennego, książki czy przeróżne gadżety.

Jednorazowo od krwiodawcy pobiera się 450 ml krwi, która może uratować życie i zdrowie chorym potrzebującym ratunku. Przy każdym oddaniu krwi wykonywane są bezpłatne badania, które pozwalają wykryć nosicieli wirusa HIV oraz wirusy zapalenia wątro­by typu B i C, a także osoby zakażone kiłą.

Tu oddasz krew:

  • Słupsk, ul. Szarych Szeregów 21, poniedziałek, wtorek, czwar­tek i piątek w godz. 7-14. Środa w 7-17.
  • Lębork, ul. Węgrzynowicza 13, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-10.30.

Więcej też na stronie: http://www.krwiodawstwo.slupsk.pl

Udostępnij.